l Prawo (opcja) nabycia akcji (Stock Option lub Purchase Plan) - oznacza z kolei umowę, na podstawie której pracownik ma zagwarantowane prawo do nabycia w przyszłości określonej liczby akcji po z góry ustalonej cenie, ale cena akcji jest zazwyczaj niższa od ich wartości rynkowej.
Także i w tym przypadku umowa może zawierać dodatkowe warunki, jakie musi spełnić pracownik lub spółka, na przykład długość okresu zatrudnienia pracownika w spółce lub warunek osiągnięcia przez spółkę określonych wskaźników finansowych (np. zysku netto, określonej ceny rynkowej akcji itp.).
- Podobny charakter ma Prawo objęcia nowej emisji akcji (warrant), który jest umową, na podstawie której pracownik ma zagwarantowane prawo do objęcia nowej emisji akcji po preferencyjnej cenie. Umowa określa zazwyczaj liczbę możliwych do objęcia (subskrybowania) akcji, ich cenę oraz datę emisji. Podobnie jak w innych przypadkach, umowa może zawierać dodatkowe warunki dotyczące okresu zatrudnienia lub osiągnięcia przez spółkę emitującą akcje określonych wskaźników finansowych.
Pochodne świadczenia kapitałowe (Phantom Stock Plan) to natomiast model, w myśl którego pracownik otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie, płatne w gotówce lub w formie papierów wartościowych. Wysokość dodatkowego wynagrodzenia zależy od określonego wzrostu wartości rynkowej akcji jednostki, w której pracownik jest zatrudniony. I w tym przypadku umowa może zawierać dodatkowe warunki.
Płatności akcjami - definicje
W myśl MSSF 2 jednostka ma obowiązek ująć w księgach i wykazać w sprawozdaniu finansowym transakcje, których zapłata następuje w formie wydania akcji lub praw do akcji, i to następujących zarówno z udziałem pracowników jak i osób trzecich. Transakcje takie mogą zostać rozliczone w gotówce, za pomocą innych aktywów bądź w postaci papierów wartościowych emitowanych przez jednostkę. Oprócz transakcji, o których traktują inne MSSF/MSR (są to na przykład transakcje związane z połączeniem jednostek gospodarczych), do pozostałych, bez wyjątku, stosuje się zasady określone w MSSF 2.
Standard ustala zasady identyfikacji, wyceny oraz ujęcia w księgach i prezentacji w sprawozdaniu finansowym trzech typów transakcji, których zapłata może nastąpić za pomocą instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez jednostkę:
a) gdy jednostka otrzymuje dobra bądź usługi w zamian za instrumenty kapitałowe (por. pkt 4.1),
b) gdy jednostka nabywa dobra bądź usługi zaciągając zobowiązanie wobec dostawcy tych dóbr lub usług na sumę, która bazuje na cenie (lub wartości) akcji jednc) gdy jednostka otrzymuje lub nabywa dobra bądź usługi, a warunki transakcji przewidują, że zarówno jednostka, jak i dostawca tych dóbr bądź świadczący usługę mają wybór, czy jednostka rozliczy tę transakcję gotówką czy swoimi papierami wartościowymi (por. pkt 4.3).
Płatności za transakcje
mogą być:
- regulowane akcjami (z ang. share based payment transaction) - jednostka otrzymuje wtedy dobra lub usługi w zamian za instrumenty kapitałowe wyemitowane przez siebie (są to zarówno prawa do bezpłatnego otrzymania akcji, jak i prawa do nabycia akcji - tzw. opcje na akcje) lub drogą zaciągnięcia zobowiązania wobec dostawcy tych dóbr lub usług, ale w kwocie bazującej na cenie akcji lub innych instrumentów kapitałowych jednostki;
- regulowane akcjami rozliczanymi w instrumentach kapitałowych (z ang. equity settled share based payment transaction) - kiedy to jednostka otrzymuje dobra lub usługi w zamian za wyemitowane przez siebie instrumenty kapitałowe (akcje, warranty oraz opcje na akcje);
- regulowane akcjami, ale rozliczanymi w gotówce (z ang. cash-settled share based payment transaction) - kiedy to jednostka nabywając dobra lub usługi zaciąga zobowiązanie ich zapłaty w gotówce bądź innymi aktywami w kwocie, której wartość bazuje na cenie (wartości) akcji lub innych instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez jednostkę.
Umowa płatności regulowanych akcjami (z ang. share based payment arrangement) jest to umowa między jednostką a innym podmiotem (włączając w to pracowników) dotycząca transakcji opcji na akcje jednostki, która daje innemu podmiotowi prawo do otrzymania gotówki lub innych aktywów od jednostki, lub do otrzymania instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez jednostkę, pod warunkiem spełnienia określonych warunków nabycia, jeśli takie ustalono.
Pracownicy lub inne osoby świadczące podobne usługi (z ang. employees and others providing similar services) są to osoby, które świadczą usługi osobiście, oraz osoby:
a) uznawane za pracowników dla celów prawnych oraz podatkowych, lub
b) pracujące indywidualnie dla jednostki pod jej kierownictwem w ten sam sposób jak to ma miejsce w przypadku osób wymienionych w pkcie a), lub
c) dostarczające usługi podobne do świadczonych przez pracowników.
Termin ten obejmuje cały personel kierowniczy, tzn. te osoby, do których kompetencji i obowiązków zalicza się planowanie, ukierunkowanie i kierowanie sprawami jednostki, włączając w to członków rad nadzorczych.
Przyznane instrumenty kapitałowe (z ang. equity instrument grantem) dają prawo (warunkowe lub bezwarunkowe) do instrumentu kapitałowego wyemitowanego przez jednostkę nadane przez tę jednostkę innemu podmiotowi na podstawie umowy płatności regulowanej akcjami.
Dzień przyznania (z ang. grant day) to dzień, w którym jednostka lub druga strona transakcji (włączając w to pracowników) zgadza się na umowę płatności regulowanych akcjami, to znaczy, gdyż obie strony w ten sam sposób rozumieją warunki tej umowy. W dniu przyznania jednostka przyznaje drugiej stronie prawo do gotówki, innych aktywów, lub instrumentów kapitałowych wyemitowanych przez jednostkę, pod warunkiem że określone warunki nabycia praw, jeśli takie zastrzeżono, są spełnione. Jeśli taka umowa wymaga zatwierdzenia (przykładowo przez akcjonariuszy), dzień nadania przypada na dzień zatwierdzenia.
Wartość wewnętrzna/rzeczywista/samoistna (z ang. intrinsic value) - jest to różnica między wartością godziwą akcji, do których druga strona ma warunkowe lub bezwarunkowe prawo ich subskrybowania lub otrzymania, a ceną, którą druga strona jest lub będzie zobowiązana zapłacić za te akcje. Przykładowo, opcja z ceną realizacji 15 na akcje o wartości godziwej 20, ma wartość wewnętrzną 5.
Kryterium rynkowe (z ang. market condition) stanowi warunek, na podstawie którego cena realizacji, nabycia praw lub możliwości realizacji instrumentu kapitałowego zależy od ceny rynkowej instrumentów kapitałowych jednostki, takich jak: osiągnięcie określonej ceny akcji lub określonej wartości wewnętrznej opcji na akcje, lub osiągnięcie określonego celu, który bazuje na wartości rynkowej instrumentu kapitałowego jednostki w odniesieniu do indeksów cen rynkowych instrumentów kapitałowych innych jednostek.
Dzień wyceny jest to dzień, w którym wartość godziwa instrumentów kapitałowych zostaje ustalona. W przypadku transakcji z pracownikami dniem wyceny jest dzień przyznania. W przypadku transakcji z innymi podmiotami niż pracownicy (także dostarczającymi podobne jak pracownicy usługi), dzień wyceny jest dniem, w którym jednostka nabywa dobra lub druga strona dostarcza usługę.
Odnawialność - jest to cecha, która nadaje automatyczne przyznanie dodatkowych opcji na akcje za każdym razem, gdy właściciel opcji realizuje wcześniej przyznane opcje, wykorzystując raczej akcje jednostki niż gotówkę, w celu uzyskania ceny realizacji.
Opcja odnawialna - jest to nowa opcja na akcje, przyznana, gdy akcja jest wykorzystywana do uzyskania ceny realizacji poprzedniej opcji na akcje.
Opcja na akcje - to umowa, która daje posiadaczowi prawo, lecz nie obowiązek, zakupu po stałej lub wyznaczonej cenie akcji jednostki lub instrumentów kapitałowych jednostki.
Przez nabycie praw (z ang. vest) - rozumie się uzyskanie przez drugą stronę, na podstawie umowy płatności regulowanych akcjami, tytułu prawnego do otrzymania gotówki, innych aktywów lub instrumentów kapitałowych jednostki, wskutek spełnienia określonych w umowie warunków.
Warunki nabycia praw (z ang. vesting conditions) - są to warunki, które muszą być spełnione, aby druga strona nabyła prawa do otrzymania gotówki, innych aktywów lub instrumentów kapitałowych jednostki, na podstawie umowy płatności regulowanych akcjami. Warunki nabycia praw to kryteria, które wymagają spełnienia przez drugą stronę w określonym czasie wykonywania usługi, oraz kryteria wyniku działalności (z ang. performance condition), które wymagają od drugiej strony zrealizowania konkretnych celów (takich jak określony wzrost zysków jednostki w określonym czasie).
Okres nabywania praw (z ang. vesting period) - stanowi okres między datą przyznania (grant day) a datą nabycia uprawnień (z ang. vesting date), w którym wszystkie określone warunki nabycia umowy płatności regulowanych akcjami powinny zostać spełnione.
1 Financial Accounting Standard Board (FASB).
Andre Helin
prezes zarządu
BDO Polska
Doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania Danish State Authorized Public Accountant, biegły rewident. Jeden z nielicznych zagranicznych audytorów posiadających uprawnienia polskiego biegłego rewidenta. Jako uznany autorytet i ekspert w dziedzinie audytu, rachunkowości i finansów jest cenionym doradcą i wykładowcą, autorem wielu podręczników i artykułów stanowiących standard w polskiej rachunkowości. Ma wieloletnią praktykę w obsłudze instytucji finansowych, przedsiębiorstw przemysłowych oraz krajowych i zagranicznych grup kapitałowych. Członek rady nadzorczej Polskiej Fundacji Promocji Kadr oraz komisji ds. standardów rewizji finansowej przy Krajowej Izbie Biegłych Rewidentów. Uczestniczył w pracach zespołu przygotowującego ustawę o rachunkowości.