Lepiej, ale nie u wszystkich

W minionym kwartale utrzymała się kilkunastoprocentowa dynamika wzrostu sprzedaży firm leasingowych. Odnotowały one zwiększenie wartości przekazanych aktywów o 17,2 proc. Liczba podpisanych umów wzrosła o ok. 12 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r.

Publikacja: 13.04.2006 08:18

Wzrosła zarówno wartość przekazanych aktywów, jak i liczba podpisanych umów - wynika z danych otrzymanych od 15 czołowych firm leasingowych. Wartość aktywów przekazanych w leasing wzrosła do 3,1 mld zł. Liczba podpisanych umów zwiększyła się do 25,8 tys.

Największy wzrost liczby podpisanych umów - o 76,8 proc. odnotował VB Leasing Polska. Przełożyło się to na podniesienie wartości środków trwałych przekazanych w leasing o 67,8 proc. - Oceniamy, że pomimo ostrożnie optymistycznych prognoz na rok 2006, uda nam się osiągnąć prawie 1 mld zł oddanych w leasing środków trwałych, osiągając tym samym prawie 45-proc. wzrost sprzedaży - skomentował Waldemar Topiński, dyrektor transportu i maszyn budowlanych.

Wzrost sprzedaży czołówki

Wśród trzech firm posiadających największy udział w rynku więcej umów niż w I kw. ub.r. podpisał jedynie Raiffeisen-Leasing (o 26,9 proc.). Firma odnotowała wzrost wartości oddanych aktywów niemal o połowę. - Porównywalne z kredytem inwestycyjnym koszty leasingu oraz łatwość jego pozyskania powodują, że przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z tej formy finansowania. Nasz największy sukces to wolumen osiągnięty w leasingu maszyn i urządzeń - stwierdził prezes Arkadiusz Etryk.

BRE Leasing odnotowało o połowę lepsze wyniki (pod względem wartości aktywów przekazanych klientom) dzięki podniesieniu średniej wartości umowy. - Na ten rezultat złożyły się osiągnięcia w dziedzinie leasingu ruchomości. Liczymy na umocnienie naszej pozycji na rynku klientów korporacyjnych oraz klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, do których kierujemy leasing maszyn i urządzeń oraz pojazdów - wyjaśnił Adam Surowski, dyrektor pionu handlowego.

Nie wszyscy

odnotowali poprawę

Lider rynku - Europejski Fundusz Leasignowy - odnotował spadek zarówno liczby podpisanych kontraktów, jak i wartości oddanych środków. Z kolei w ING Lease spadek liczby podpisanych umów przełożył się na obniżenie wartości aktywów przekazanych w leasing. - Te wyniki to konsekwencja strategii specjalizacji w leasingu nieruchomości i koncentracji na dużych transakcjach. Podobnie jak w poprzednich latach liczymy na odnotowanie dobrych wyników sprzedaży w III i IV kwartale - skomentował Mariusz Kurzac, dyrektor marketingu. Głównie dzięki sprzedaży ING Lease dynamika wzrostu wartości nieruchomości przekazanych w leasing wyniosła 46 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem ub.r.

Większość firm, które zdecydowały się przesłać nam prognozy, spodziewa się znacznego wzrostu dynamiki sprzedaży. Prognozy zakładają zwyżkę od 8 do 68 proc. - Na podstawie dobrych wyników za pierwszy kwartał 2006 r. przewiduję, że cały bieżący rok okaże się pomyślny dla branży i naszej firmy - stwierdził Robert Staniszewski, dyrektor departamentu marketingu Pekao Leasing.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski