Niedźwiedzia przysługa

Ministerstwo Finansów chce uszczęśliwić nową ulgą osoby oszczędzające na indywidualnych kontach emerytalnych. Krótka analiza resortowych pomysłów pokazuje, że urzędnicy chcą premiować ludzi pasywnych.

Publikacja: 01.06.2006 09:15

Niedawno spotkałem znajomego, korzystającego już z możliwości oszczędzania na emeryturę w ramach indywidualnych kont emerytalnych. Wspomniałem o zapowiadanych przez Ministerstwo Finansów i opisywanych w prasie propozycjach nowej ulgi dla przyszłych emerytów. Gdy usłyszał, że zamiast (zakładamy, że ceną nowej ulgi będzie odebranie starej) czekać na profity ze zwolnienia podatkowego 35 lat, będzie mógł z nich korzystać już teraz, bardzo się ucieszył. Jeszcze nie wiedział, że w jego przypadku jest to raczej niedźwiedzia przysługa. Pozwolę sobie niniejszym przedstawić zalety, ale i niewątpliwe wady wspomnianego pomysłu podatkowego.

Bardzo pomocne będą tabele obrazujące zyski i straty budżetowe po zamianie ulg.

My, użytkownicy IKE, będziemy spoglądać na tabele odpowiednio inaczej. Oznacza to, że to, co jest zyskiem budżetu, jest naszą stratą.

Pierwsza tabela pokazuje, ile konkretnych złotówek zyska Ministerstwo Finansów na przyszłym emerycie odkładającym co roku 3500 złotych. Zysk bądź strata będzie zmieniała się zależnie od okresu oszczędzania, co widzimy w kolejnych kolumnach tabeli, jak i od zysków, jakie corocznie będziemy odnotowywać na naszym rachunku. Kolejne wiersze pokazują nasze wyliczenia przy zyskach od 3 do 15 proc. rocznie. Tabele są, oczywiście, jedynie szacunkiem i nie uwzględniają takich chociażby kwestii, jak zmiana wartości pieniądza w czasie. Mimo to, powinny pomóc nam wyrobić sobie zdanie na temat zmian w podatkach. I tak, osoba odkładająca 3500 złotych rocznie, po 25 latach oszczędzania i osiąganych zyskach w wysokości 5 proc. rocznie, w ogóle nie zauważy, że nastąpiła jakaś zmiana w ulgach (budżet zyska 75 złotych). Jednakże wspomniany wyżej amator IKE ma przed sobą 35 lat czekania na wypłatę. Po tym czasie dostanie 16 516 złotych mniej niż w pierwotnej wersji zachęt podatkowych. Kwota ta będzie stanowić jednocześnie 5 proc. jego całych oszczędności. Obecnie trwa kilkuletnia hossa, która pozwala na odważniejsze szacunki co do przyszłych corocznych stóp zwrotu. Przyjrzenie się naszym wyliczeniom przez pryzmat 10-proc. stopy zwrotu wygląda interesująco. Już po 13 latach zaczynamy minimalnie "tracić" na nowej uldze. Po 35 latach będzie to już, niestety, 15 proc. naszych oszczędności. Liczby bezwzględne robią jeszcze gorsze wrażenie, bo oddamy prawie 152 tysiące złotych. Prześledzenie, jak wyjdą na takiej zmianie podatkowej najlepsi, zyskujący 15 proc. rocznie, pozostawiam czytelnikom.

Jakie wnioski nasuwają się po skrótowej analizie danych? Zmiana sposobu nagradzania przez państwo za myślenie o przyszłej emeryturze premiuje osoby pasywne (korzystające z lokat bankowych bądź obligacji). Dodatkowo, im osoba jest starsza, tym zmiana podatkowa jest bardziej zachęcająca. Natomiast, im dłużej i lepiej oszczędzamy, tym bardziej wątpliwe są nowe propozycje resortu.

Możemy się spodziewać, że pojawienie się nowej ulgi może zadziałać na nas, jak dobrze jeszcze przez wielu pamiętane, wieloletnie lokaty, które miały nas uchronić przed podatkiem od zysków z lokat bankowych. W banku nie można było dopchać się do okienka, każde obstawiali bowiem kolejkowicze. Zanim zaczniemy się cieszyć na samą myśl o nowej uldze, policzmy, ile lat zostało nam do emerytury i spójrzmy na symulacje pokazane w tabelach.

Bieżące działania

Stowarzyszenia

Konferencja Wall Street 2006

W dniach 3-5 czerwca 2006 roku odbędzie się dziesiąta już edycja konferencji Wall Street. Konferencja będzie połączona z VII Ogólnopolskim Forum Inwestorów Indywidualnych, trwającym od 2 do 5 czerwca. Po raz trzeci odbędą się podczas konferencji spotkania ze spółkami notowanymi na GPW pod nazwą Targi Akcjonariat. W targach weźmie udział 30 spółek giełdowych reprezentowanych przez członków zarządów. Po raz pierwszy konferencję poprzedzą również warsztaty dla inwestorów.Podczas konferencji odbędzie się także 11 wykładów i dyskusji panelowych m.in. o tym, jak się bronić przed negatywnymi skutkami przymusowego wykupu akcji, o możliwościach inwestycyjnych inwestorów indywidualnych na rynkach surowcowych czy opcjach w strategiach inwestycyjnych na GPW w Warszawie

Ranking wyników kwartalnych spółek giełdowych

(drugie podsumowanie)

Ranking, sporządzany przez analityka Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, opiera się na analizie ostatnich wyników kwartalnych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Trzeba zaznaczyć, że dobór firm do tego zestawienia jest subiektywny. W rankingu znajdują się spółki, które w jakiś szczególny sposób zwróciły swoimi wynikami uwagę otoczenia rynkowego. Na podium staje po pięć spółek, które w pozytywny sposób zaskoczyły rynek, oraz pięć tych, które pozostawiły po wynikach słabe wrażenie.

O tym, dlaczego listę zielonej piątki otwiera ATM Grupa, a czerwoną piątkę Groclin, można przeczytać na stronie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych:

www.sii.org.pl/podium2.php

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy