Zlecenie z limitem ceny, z limitem aktywacji, po cenie rynkowej, po każdej cenie - to tylko niektóre z rodzajów zleceń dostępnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na pierwszy rzut oka tak szeroka gama typów zleceń może wydawać się zaskakująca - czy nie wystarczy po prostu zgłosić zamiar zawarcia transakcji? Duży wybór zleceń wynika z różnych potrzeb poszczególnych inwestorów i stosowanych przez nich strategii inwestycyjnych, a przez to stanowi często istotne ułatwienie w handlu.
PKC - gdy chcesz szybko
dokonać transakcji
Najprostszym rodzajem jest zlecenie po każdej cenie, oznaczane skrótem PKC. O istocie jego działania wspominaliśmy właściwie w poprzednim odcinku, poświęconym mechanizmowi ustalania kursów kontraktów. Składając tego rodzaju zlecenie godzimy się na to, że nasza transakcja zostanie zawarta po dostępnej w danej chwili cenie - zgodnie z tym, co pisaliśmy tydzień temu, będzie to po prostu kurs poprzedniej zawartej transakcji lub kurs najbliższej oferty (o ile jest różny od kursu ostatniej transakcji). Jeżeli np. ostatni kurs kontraktów wynosi 3200 pkt, najlepsza oferta sprzedaży opiewa na 3201 pkt, i złożymy zlecenie kupna PKC, to transakcja zostanie zrealizowana po 3201 pkt. Oczywiście, w każdym zleceniu musimy też podać liczbę kontraktów, które chcemy kupić/sprzedać. Jest to jedyny parametr, jaki musimy określić w przypadku tego typu zlecenia.
Zlecenia PKC są wykorzystywane przede wszystkim przez inwestorów, którzy na bieżąco śledzą notowania, a aktualny kurs kontraktów jest dla nich do zaakceptowania. Dzięki zleceniu PKC mogą zrealizować transakcję nawet w ciągu kilku sekund. Wyobraźmy sobie jednak sytuację, gdy aktualny kurs kontraktów jest dla nas za wysoki (wynosi np. 3200 pkt), a my jesteśmy gotowi otworzyć długą pozycję po kursie maksymalnie 3195 pkt. W takiej sytuacji zlecenie PKC nie wchodzi w rachubę. Możemy oczywiście czekać aż kurs spadnie do 3195 pkt i wówczas złożyć zlecenie PKC. Jest jednak znacznie prostszy sposób. Wystarczy złożyć zlecenie z limitem ceny (Limit). W jego przypadku podajemy nie tylko liczbę kontraktów, ale także dodatkowy parametr - maksymalną cenę, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za kontrakt, o ile go kupujemy, albo minimalną cenę, jaką chcemy otrzymać gdy sprzedajemy kontrakt. W naszym przykładzie powinniśmy zatem złożyć zlecenie kupna kontraktu z limitem 3195 pkt. Ponownie warto powrócić jeszcze do odcinka sprzed tygodnia. Kiedy mówiliśmy o kolejnych najlepszych ofertach kupna/sprzedaży kontraktów znajdujących się w systemie giełdowym, chodziło właśnie o niezrealizowane zlecenia z limitem ceny.