Lotos i Azoty wspólnie zbudują kompleks petrochemiczny

Grupa Lotos SA i Grupa Azoty SA zawarły porozumienie w sprawie inwestycji w budowę kompleksu petrochemicznego wartej 12 miliardów złotych, poinformowały obie spółki.

Aktualizacja: 03.12.2013 10:13 Publikacja: 03.12.2013 09:42

Lotos i Azoty wspólnie zbudują kompleks petrochemiczny

Foto: spółka

- Polska importuje wiele produktów petrochemicznych, więc zasadnym jest, że warto pomyśleć o budowie kompleksu produkcyjnego tu na miejscu - powiedział na konferencji prasowej prezes Lotosu, Paweł Olechnowicz.

- Będziemy szukać partnerów do tego projektu zarówno po stronie surowcowej, jak i inwestycyjnej, jednym z nich być może będzie PIR. Pozyskanie finansowania planujemy w 2015 roku - poinformował obecny na konferencji prezes Azotów Paweł Jarczewski.

Firmy podpisały wstępne porozumienie z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi (PIR) jako potencjalnym inwestorem finansowym, wynika z komunikatu.

- Projekt Lotosu i Grupy Azoty mieści się w obszarze zainteresowań PIR. Na tym etapie projekt oceniamy, jako bardzo interesujący - poinformował, cytowany w komunikacie, Mariusz Grendowicz, prezes PIR.  - Jeśli wyniki przeprowadzonych analiz w fazie studium wykonalności będą pozytywne (...) PIR podejmie szczegółowe rozmowy z Lotosem i Grupą Azoty dotyczące warunków przyszłej transakcji. PIR może zaangażować się w projekt do wysokości 750 mln zł - dodał.

Zdaniem obecnego na konferencji prasowej wiceministra skarbu takie planowane inwestycje będa miały wpły na wysokość dywidend ze spółęk skrabu państwa.

- Tego rodzaju inwestycje będą wpływały na nasze plany co do dywidend spółek skarbu panstwa - powiedział Paweł Tamborski.

Zakład, którego dotyczy porozumienie, ma być zlokalizowany przy obecnych instalacjach Lotosu i Grupy Azoty. Budowa kompleksu jest planowana na lata 2016-2018, a jego uruchomienie może nastąpić w 2019 roku, podały spółki.

Projekt budowy kompleksu petrochemicznego jest dwukrotnie droższy niż realizowany przez Lotos w latach 2007-2011 program rozbudowy mocy przerobowych gdańskiej rafinerii zwany "10+". Rozbudowa zakładów poskutkowała wtedy dużym zadłużeniem Lotosu.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”