Lotos i Azoty wspólnie zbudują kompleks petrochemiczny

Grupa Lotos SA i Grupa Azoty SA zawarły porozumienie w sprawie inwestycji w budowę kompleksu petrochemicznego wartej 12 miliardów złotych, poinformowały obie spółki.

Aktualizacja: 03.12.2013 10:13 Publikacja: 03.12.2013 09:42

Lotos i Azoty wspólnie zbudują kompleks petrochemiczny

Foto: spółka

- Polska importuje wiele produktów petrochemicznych, więc zasadnym jest, że warto pomyśleć o budowie kompleksu produkcyjnego tu na miejscu - powiedział na konferencji prasowej prezes Lotosu, Paweł Olechnowicz.

- Będziemy szukać partnerów do tego projektu zarówno po stronie surowcowej, jak i inwestycyjnej, jednym z nich być może będzie PIR. Pozyskanie finansowania planujemy w 2015 roku - poinformował obecny na konferencji prezes Azotów Paweł Jarczewski.

Firmy podpisały wstępne porozumienie z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi (PIR) jako potencjalnym inwestorem finansowym, wynika z komunikatu.

- Projekt Lotosu i Grupy Azoty mieści się w obszarze zainteresowań PIR. Na tym etapie projekt oceniamy, jako bardzo interesujący - poinformował, cytowany w komunikacie, Mariusz Grendowicz, prezes PIR.  - Jeśli wyniki przeprowadzonych analiz w fazie studium wykonalności będą pozytywne (...) PIR podejmie szczegółowe rozmowy z Lotosem i Grupą Azoty dotyczące warunków przyszłej transakcji. PIR może zaangażować się w projekt do wysokości 750 mln zł - dodał.

Zdaniem obecnego na konferencji prasowej wiceministra skarbu takie planowane inwestycje będa miały wpły na wysokość dywidend ze spółęk skrabu państwa.

- Tego rodzaju inwestycje będą wpływały na nasze plany co do dywidend spółek skarbu panstwa - powiedział Paweł Tamborski.

Zakład, którego dotyczy porozumienie, ma być zlokalizowany przy obecnych instalacjach Lotosu i Grupy Azoty. Budowa kompleksu jest planowana na lata 2016-2018, a jego uruchomienie może nastąpić w 2019 roku, podały spółki.

Projekt budowy kompleksu petrochemicznego jest dwukrotnie droższy niż realizowany przez Lotos w latach 2007-2011 program rozbudowy mocy przerobowych gdańskiej rafinerii zwany "10+". Rozbudowa zakładów poskutkowała wtedy dużym zadłużeniem Lotosu.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski