Potrzebne będą miliardy złotych

Banki dostrzegły szybki sposób na pozyskanie dużych pieniędzy? Już niedługo na GPW pojawią się bankowe papiery wartościowe

Aktualizacja: 27.02.2017 23:06 Publikacja: 14.04.2008 08:19

Wkrótce na GPW może pojawić się nowy instrument - bankowe papiery wartościowe. Plany emisji ma największy gracz na rynku - Bank Pekao. O emisjach myślą również inne banki.

Z punktu widzenia banków nowe papiery mogą zastąpić depozyty. Pieniądze są bankom potrzebne do tego, by mogły udzielać kredytów. Akcja kredytowa rozwija się bardzo szybko. Tymczasem sytuacja na rynku depozytowym nie jest zbyt korzystna. Dlatego - zdaniem analityków - na giełdzie mogą pojawić się bankowe papiery wartościowe rzędu nawet kilku miliardów złotych.

Bank Pekao przewiduje emisję nowych papierów na drugi kwartał 2008 r. Na razie nie chce jednak zdradzać szczegółów - ani dokładnej daty emisji, ani konstrukcji.

Dlaczego giełda może być dobrym miejscem na pozyskanie finansowania dla banków? Bo wprowadzenie na giełdę bankowych papierów jest proste. Dopuszczenie do rynku regulowanego nie wymaga bowiem sporządzenia prospektu emisyjnego obowiązkowego w przypadku innych instrumentów finansowych. Cała procedura emisyjna będzie więc krótsza i łatwiejsza.

- Wystarczy złożyć wniosek o dopuszczenie bankowych papierów wartościowych do obrotu na giełdzie - zapewnia Dariusz Marszałek, rzecznik GPW.

Wątpliwości nie zgłasza również Komisja Nadzoru Finansowego. - Nie będziemy robić żadnych problemów - zapowiada Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF.

63

mld zł - taki był w ostatnich 12 miesiącach przyrost depozytów. Kredytów przybyło dwa razy więcej.

Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski