Elektrownia CEZ-u na sprzedaż?

Czeska kopalnia Mostecka Uhelna chce odkupić jedną z elektrowni koncernu. Oferuje za nią równowartość 3,9 mld zł

Aktualizacja: 27.02.2017 16:03 Publikacja: 05.05.2008 11:08

Negocjacje w sprawie ewentualnej sprzedaży elektrowni Pocerady są na wstępnym etapie - poinformował w środę czeski dziennik Mlada Fronta Dnes. Według jednego z przedstawicieli CEZ-u, cytowanego (anonimowo) przez gazetę, "nie jest wykluczone, że koncern energetyczny przyjmie ofertę.

Oferta za 3,9 mld złotych

Zakupem drugiej co do wielkości elektrowni CEZ-u działającej na terenie Czech (o mocy 1000 megawatów) zainteresowany jest prywatny holding węglowy Mostecka Uhelna. Jest on właścicielem jednej z największych w Czechach kopalni węgla brunatnego. Według czeskiego dziennika, oferuje on równowartość 28 miliardów koron, czyli około 3,85 mld zł.

CEZ planował wcześniej wybudowanie w pobliżu istniejącej elektrowni nowego obiektu o mocy 1000 MW. Zrezygnował jednak z tego zamiaru, ponieważ nie udało mu się porozumieć z kopalnią w sprawie długoterminowych dostaw węgla.

W ubiegłym roku koncern rozważał też zakup Mostecka Uhelna. Transakcja nie doszła jednak do skutku ze względu na rozbieżności w sprawie wyceny kopalni. Dzięki sprzedaży elektrowni Pocerady, CEZ mógłby ograniczyć emisję dwutlenku węgla, a tym samym konieczność kosztownych zakupów na rynku dodatkowych praw do emisji CO2.

Koniec i początek buy backu

Tymczasem, jak informuje czeski serwis ekonomiczny E15, CEZ zakończy w najbliższych dniach skup własnych akcji w celu umorzenia. Firma ma już w tej chwili ponad 9,8 proc. swoich papierów. Maksymalnie może skupić z rynku do 10 proc. walorów.

Na zgromadzeniu akcjonariuszy 21 maja udziałowcy CEZ-u będą prawdopodobnie głosować nad kolejnym buy backiem, obejmującym do 10 proc. akcji (wartość rynkowa pakietu sięga 10 mld zł). Inwestycje i przejęcia innych firm energetycznych CEZ zamierza finansować z kredytów.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego