Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.11.2015 06:12 Publikacja: 06.11.2015 06:12
Foto: GG Parkiet
W czwartek rano za funta było trzeba zapłacić blisko 6,02 zł. Tak wysoko kurs ten nie był już od lata 2005 r. Długo jednak się na tym poziomie nie utrzymał. Po południu brytyjska waluta kosztowała już niespełna 5,96 zł.
Funt umacnia się w stosunku do złotego systematycznie niemal od trzech lat. W październiku proces ten przyspieszył, bo z jednej strony niepewność związana z wyborami parlamentarnymi w Polsce osłabiała złotego, a z drugiej zaskakująco dobre dane z brytyjskiej gospodarki wspierały funta. Ale czwartkowy komunikat Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) Banku Anglii, a także najnowsze prognozy tej instytucji oraz komentarze jej gubernatora Marka Carneya, sugerują, że pomimo dobrej koniunktury na Wyspach nie zamierza on spieszyć się z pierwszą od 2007 r. podwyżką stóp procentowych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas