Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.12.2019 11:15 Publikacja: 11.12.2019 11:15
Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, oraz Mark Carney, gubernator Banku Anglii, to najbardziej prominentni zwolennicy uczynienia polityki pieniężnej bardziej zieloną.
Foto: Bloomberg
Banki centralne to naprawdę potężne instytucje. Potrafią zmieniać gospodarczą rzeczywistość samymi tylko słowami, za którymi nie idą działania. Wystarczy przypomnieć słynne już wystąpienie Mario Draghiego z 2012 r., w którym zapewnił, że Europejski Bank Centralny zrobi wszystko co możliwe w ramach jego mandatu, aby uratować strefę euro. Może więc swoje siły sprawcze banki centralne mogłyby skierować na przeciwdziałanie zmianom klimatu, które należy do największych wyzwań współczesności?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas