Chińskie władze pozwalają deweloperom na cięcie cen mieszkań

Deweloperzy w Chinach zaczęli mocniej ciąć ceny nowych mieszkań, bo dostali na to pozwolenie od samorządów niektórych metropolii. Interwencje zarzucono na rzecz mechanizmów rynkowych.

Publikacja: 20.08.2024 15:25

Chińskie władze pozwalają deweloperom na cięcie cen mieszkań

Foto: Qilai Shen/Bloomberg

Na chińskim rynku nieruchomości zaczęła się wojna cenowa, gdyż władze samorządowe wycofały się z polityki interwencji oraz pozwoliły deweloperom na duże cięcia cen mieszkań - donosi agencja Bloomberga. Objawem tego zjawiska było m.in. dokonana przez jednego z pekińskich deweloperów obniżka o 18 proc. cen mieszkań w nowym osiedlu na przedmieściach chińskiej stolicy. Wymusiła ona na konkurencji rozpoczęcie podobnych promocji. W Shenzen władze miejskie zatwierdziły natomiast obniżkę cen mieszkań wynoszącą u jednego z deweloperów aż 29 proc.

Czytaj więcej

Chiński rynek nieruchomości nadal ciąży gospodarce

Z danych firmy China Index Holdings wynika, że w co najmniej dziesięciu chińskim metropoliach władze zrezygnowały z wytycznych mających za zadanie utrzymywanie wsparcia dla cen nowych nieruchomości mieszkalnych. Uznały, że popyt rynkowy powinien odgrywać większą rolę przy kształtowaniu cen.

- To prawdopodobnie przełoży się na większe spadki cen nieruchomości w większości miast. Wpłynie to również na nastroje, gdyż potencjalni nabywcy będą czekać, aż ceny osiągną dno - uważa Kristy Hung, analityczka Bloomberg Intelligence.

Jak wygląda kryzys na chińskim rynku nieruchomości?

Dotychczas obowiązujące w chińskich metropoliach ograniczenia pozwalały bardzo mocno hamować spadki cen nowych domów. Od szczytu z połowy 2021 r. ceny spadły o około 7 proc., podczas gdy nieruchomości mieszkalne na rynku wtórnym staniały o około 13 proc. W niektórych miastach przeceny na rynku wtórnym były jeszcze większe. W Pekinie sięgnęła ona 27 proc. od szczytu, a w Szenzen aż 37 proc. To sprawiało, że mniej było kupców chętnych na nabywanie nowych domów i mieszkań.

Poważnie przyczyniły się do tego również bankructwa niektórych dużych deweloperów, takich jak China Evergrande Group. Wiadomości o kłopotach kolejnych grup deweloperskich sprawiały, że Chińczycy mniej chętnie lokowali swoje pieniądze w projekty deweloperskie. To negatywnie wpływało na wyniki osiągane przez spółki z tego sektora. W ostatnich miesiącach pojawiły się jednak oznaki poprawy sytuacji na rynku. O ile w maju sprzedaż 100 największych chińskich deweloperów spadła o 16,7 proc. rok do roku, to w czerwcu powiększyła się o 36,3 proc.

Czytaj więcej

Wsparcie rządowe nie przynosi jeszcze efektów

Obligacje komunalne na zakup pustych mieszkań

Różne działania chińskich władz mające na celu ustabilizowanie sytuacji na rynku nieruchomości oraz wsparcie dla branży deweloperskiej przyniosły jedynie ograniczone pozytywne skutki. Wykorzystano jedynie 8 proc. z dostępnych funduszy pomocowych. Według doniesień agencji Bloomberga, najnowszym pomysłem rządu ChRL na wsparcie dla tego sektora jest pozwolenie władzom lokalnym na emisję specjalnych obligacji, której mają sfinansować zakupy pustych nieruchomości mieszkalnych. Owe nieruchomości miałyby później zostać przeznaczone na przystępny cenowo wynajem. Jak dotąd jednak takie programy nie przynosiły dużych sukcesów, m.in. gdyż przychody z wynajmowania mieszkań przez samorządy były zbyt małe w stosunku do kosztów takich programów.

Gospodarka światowa
Szwedzki bank centralny znów tnie stopy procentowe
Gospodarka światowa
Płace szefów koncernów znów wzrosły
Gospodarka światowa
Niemcy. Niższe zamówienia, niższy eksport
Gospodarka światowa
W Tbilisi cisza przed burzą polityczną
Gospodarka światowa
Warren Buffett zaskoczył inwestorów. Kosmetyki zamiast udziałów w Apple
Gospodarka światowa
Transakcje, które podminowały świat znowu atrakcyjne