Dlaczego Wiz odrzucił ofertę Alphabetu wartą 23 mld dolarów?

Koncern Alphabet nie kupi za 23 mld dolarów izraelskiej spółki Wiz, specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie. Ona będzie za to dążyła do przeprowadzenia dużej oferty publicznej.

Publikacja: 23.07.2024 14:29

Dlaczego Wiz odrzucił ofertę Alphabetu wartą 23 mld dolarów?

Foto: Bloomberg

Wiz, czyli izraelski start-up zajmujący się cyberbezpieczeństwem w chmurze, odrzucił ofertę przejęcia złożoną przez koncern Alphabet (Google), opiewającą aż na 23 mld USD. Dokładne powody odrzucenia tej oferty nie są znane. Assaf Rappaport, prezes Wiz, zapowiedział jednak, że jego spółka zamierza skupić się na przeprowadzeniu oferty publicznej oraz na osiągnięciu celu przewidującego powtarzalne wypracowywanie rocznego przychodu wynoszącego co najmniej 1 mld USD. Rappaport wyraził chęć przeprowadzenia IPO, już w zeszłym roku podczas wizyty na nowojorskiej giełdzie NYSE. Nie wiadomo jak duża miałaby być ta oferta. Podczas poprzedniej rundy finansowania prywatnego spółka Wiz została jednak wyceniona na 12 mld USD, a Alphabet chciał zapłacić za nią ponad dwa razy więcej.

"Powiedzenie nie takiej wielkiej ofercie jest trudne" - napisał Rappaport w liście do pracowników swojej spółki. CNBC, powołując się na swoich informatorów, doniosła, że kluczową rolę w odmowie odegrały obawy dotyczące relacji regulatorów oraz zastrzeżenia części inwestorów.

Co dałoby Alphabetowi przejęcie Wiz?

Gdyby Alphabetowi udało się kupić Wiz, byłoby to dla niego największe przejęcie w historii. Dotychczas największym zakupem dokonanym przez Alphabet było nabycie w 2012 r. firmy Motorola za 12,5 mld USD. Przejęcie Wiz mocno wzmocniłoby też pozycję koncernu Alphabet na rynku usług oferowanych w chmurze informatycznej. Mógłby dzięki temu lepiej konkurować z Amazonem i Microsoftem. Segment koncernu Alphabet odpowiedzialny za usługi w chmurze, po wielu latach inwestycji, zaczął w 2023 r. wypracowywać zyski.

Odrzucenie oferty przejęcia może być również dużym rozczarowaniem dla funduszów venture capital, które inwestowały wcześniej w Wiz. Były to m.in.: Index Ventures, Insight Partners, Lightspeed Venture Partners i Sequoia.

- Fundusze, które inwestują   miliardy w daną spółkę, potrzebują transakcji na poziomie co najmniej 10 mld USD, by z tej spółki wyjść i zapewnić partnerom dużą stopę zwrotu - przypomina Brendan Burke, analityk z firmy PitchBook.

Z czego znana jest spółka Wiz?

Spółka Wiz została założona w 2020 r. Bardzo dynamicznie się rozwijała, gdyż trafiła na związany z pandemią okres dużego wzrostu popytu na usługi w chmurze. W niecały rok od założenia pozyskała ona 100 mln USD finansowania od inwestorów. W zeszłym roku miała 350 mln USD przychodu. 

- W przypadku Wiz unikalne było to, jak wiele pieniędzy od inwestorów zdołała ona pozyskać w swoich wczesnych dniach istnienia - wskazuje Sid Trivedi, inwestor z firmy Foundation Capital.

Założyciele Wiz wcześniej stworzyli spółkę Adallom, czyli inny start-up zajmujący się cyberbezpieczeństwem. Zebrali finansowanie od Index Ventures.

Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?
Gospodarka światowa
Rosja wraca do próby szantażu nuklearnego