Hiszpania radzi sobie dobrze gospodarczo, ale jest w kryzysie

Gospodarka hiszpańska, choć doświadczyła spowolnienia, to rozwija się w bardzo dobrym tempie jak na Euroland. Jej dobre wyniki oraz optymizm na rynkach kontrastują jednak z ostrym kryzysem politycznym, uderzającym w fundamenty ustrojowe państwa.

Publikacja: 26.11.2023 21:00

Pakt zawarty pomiędzy rządzącymi socjalistami a katalońskimi separatystami sprowokował falę masowych

Pakt zawarty pomiędzy rządzącymi socjalistami a katalońskimi separatystami sprowokował falę masowych protestów na ulicach hiszpańskich miast. Oburzył nie tylko prawicowców, ale też m.in. środowiska sędziowskie.

Foto: Fot. JAVIER SORIANO/AFP

Sytuacja w Hiszpanii jest ostatnio dobrym przykładem tego, jak napięcia polityczne mogą narastać mimo stosunkowo dobrej sytuacji gospodarczej. Jeśli najnowsze prognozy Komisji Europejskiej się sprawdzą, to Hiszpania będzie w tym roku na trzecim miejscu (na równi z Grecją) pod względem tempa wzrostu gospodarczego. Jej PKB ma wzrosnąć o 2,4 proc., co na tle reszty Eurolandu byłoby bardzo dobrym wynikiem. A jednak bardzo wielu Hiszpanów jest niezadowolonych z sytuacji w ich kraju. Świadczy o tym niedawna fala demonstracji w tamtejszych miastach, w których brały udział łącznie miliony ludzi. Część z tych protestów była brutalnie pacyfikowana przez policję, ale i władza mogła poczuć społeczny gniew. Socjalistyczny premier Pedro Sanchez i składający mu wizytę niemiecki kanclerz Olaf Scholz musieli pod osłoną policyjnej szarży uciekać z hotelu otoczonego przez demonstrantów.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Czytaj więcej na parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Są nowe dane o PMI ze strefy euro. Tąpnięcie we Francji
Gospodarka światowa
Przedwyborcze Niemcy: partyjny czas wielkich obietnic
Gospodarka światowa
Czy rynki słusznie liczą na przerwanie wojny?
Gospodarka światowa
Niemcy: Transport ratuje przemysł
Gospodarka światowa
Fed chce zobaczyć dalszy postęp dezinflacji przed zmianą stóp proc. w USA
Gospodarka światowa
Europejskie giełdy tracą impet