Amerykańskie spółki właśnie minęły dołek w wynikach?

Ten sezon raportów kwartalnych może okazać się najgorszy od 2020 r. Analitycy są pod tym względem pesymistami. Spodziewają się też jednak poprawy w II półroczu. Końcówka roku prawdopodobnie przyniesie solidne odbicie zysków firm z indeksu S&P 500.

Publikacja: 13.07.2023 21:00

Amerykańskie spółki właśnie minęły dołek w wynikach?

Foto: Bloomberg

Analitycy średnio się spodziewają, że zyski na akcje spółek z indeksu S&P 500 spadły w II kwartale o 7,2 proc. rok do roku, po spadku o 2 proc. w I kwartale – wynika z wyliczeń firmy badawczej FactSet. Jeśli ta prognoza się sprawdzi, to rozpoczynający się sezon wyników w USA będzie najgorszy od sezonu raportów za II kwartał 2020 r. (Raporty z tamtego kwartału mówiły o spadku zysków na akcję aż o 31,6 proc.). Analitycy spodziewają się jednak, że II połowa roku przyniesie poprawę wyników spółek z USA.

Optymizm w projekcjach

Do czwartkowego popołudnia raporty za II kwartał opublikowało już 19 spółek z indeksu S&P 500. 15 z nich pozytywnie zaskoczyło inwestorów wielkością zysków, a 12 wielkością przychodów. Tylko dwie rozczarowały tymi wynikami. W piątek raporty kwartalne opublikują trzy wielkie banki z Wall Street: Citigroup, JPMorgan Chase i Wells Fargo, a we wtorek dołączą do nich: Bank of America, BNY Mellon, Goldman Sachs, Morgan Stanley i koncern zbrojeniowy Lockheed Martin.

Jeszcze pod koniec marca analitycy prognozowali, że zyski na akcje spółek z S&P 500 spadną w II kwartale o 4,7 proc. Później rewidowali te prognozy w dół. Jeszcze na początku lipca średnia prognoz spadła z minus 6,9 proc. do minus 7,2 proc. Najbardziej przyczyniły się do tego rewizje przewidywań dotyczących wyników spółek finansowych i energetycznych. Dosyć pesymistyczne prognozy mogą też jednak tworzyć grunt dla wielu pozytywnych niespodzianek. Zwłaszcza że nadzwyczaj dużo spółek przedstawiło pozytywne projekcje zysków za II kwartał. Do początku tego tygodnia takich dobrych projekcji pojawiło się 46, czyli więcej niż wynosi średnia pięcioletnia (40) i zarazem najwięcej od III kwartału 2021 r. (56).

„Na poziomie sektorowym branża IT oraz przemysłowa mają najwięcej spółek, które opublikowały pozytywne projekcje dla swoich zysków na akcje za II kwartał. W pierwszym z tych sektorów jest ich 20, a w drugim 9” – piszą analitycy FactSet.

Czytaj więcej

Uderzający zryw. Wtórne emisje akcji dobrze wróżą

Wyróżniające się sektory

Zgodnie z prognozami analityków zebranymi przez FactSet, obecny sezon wyników powinien być najgorszy w 2023 r. W kolejnych kwartałach spodziewana jest bowiem poprawa. Analitycy średnio prognozują więc, że zyski spółek z S&P 500 wzrosną w III kwartale o 0,8 proc., a w czwartym powiększą się o 8,2 proc. Ich zwyżka w ostatnich trzech miesiącach roku ma być największa od I kwartału 2022 r. (9,4 proc.).

Na ogólne statystyki dotyczące wyników spółek za kwartały II półrocza mogą mocno wpłynąć zyski wypracowywane przez gigantów technologicznych. Analitycy spodziewają się na przykład, że zyski na akcje Amazonu, Meta Platforms i Nvidii wzrosną w IV kwartale po ponad 100 proc. Po wyłączeniu z prognoz na IV kwartał tych spółek oraz koncernu Alphabet (Google), oczekiwany wzrost zysku na akcje spółek z S&P 500 może już sięgnąć tylko 3,9 proc.

„Spółki, które mają mieć największy wkład we wzrost zysków na akcje w IV kwartale, odnotowały już duże zwyżki cen swoich akcji od początku roku. Sektory usług komunikacyjnych oraz IT doświadczyły w tym roku największych zwyżek spośród wszystkich 11 sektorów indeksu S&P 500, zyskując po ponad 30 proc. Meta Platform i Nvidia zyskały po ponad 100 proc.” – przypominają analitycy FactSet.

Gospodarka światowa
Trump rozważa 10 proc. cła na Chiny i odrzuca globalny minimalny CIT
Gospodarka światowa
Netflix bije rekordy. Ma ponad 300 mln użytkowników
Gospodarka światowa
Trump zasypał kraj rozporządzeniami, ale na razie unika wojen handlowych
Gospodarka światowa
Trump na razie unika wojen handlowych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
W listopadzie nieco więcej zamówień w niemieckim przemyśle
Gospodarka światowa
Drugie życie hedgingowego szału po klęsce. Co ujawniają zawirowania na rynkach