Niemcy ciągną w dół strefę euro

Przewiduje się, że system finansowy strefy euro skurczy się w przyszłym roku, ponieważ walczy z rosnącymi cenami żywotności i możliwością niedoborów po inwazji Rosji na Ukrainę.

Publikacja: 17.10.2022 11:52

Niemcy ciągną w dół strefę euro

Foto: AFP

Produkcja w bloku spadnie o 0,1 proc. w 2023 r., wynika z odpowiedzi ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg, którzy przewidywali poprzednio wzrost o 0,3 proc.. Niemcy, największy system finansowy w strefie euro, skurczą się o 0,5 proc., podczas gdy Francja, Włochy i Hiszpania mają się rozwijać.

Silna zależność Niemiec od czystego rosyjskiego paliwa postawiła je w śmiertelnym miejscu po wybuchu walk na Ukrainie. Przy kosztach żywotności i rosnącej różnorodności produktów, klienci muszą liczyć się z rosnącą ceną mieszkania, a zaufanie przedsiębiorstwa jest niskie.

Podczas gdy najnowsze prognozy bazowe Europejskiego Banku Centralnego przewidują, że system finansowy unika dwóch kolejnych kwartałów kurczenia się, wiceprezes Luis de Guindos wspomniał w wywiadzie, że istnieje ryzyko „technicznej recesji” przy podwyższonej inflacji.

– Niemiecki system finansowy będzie kurczył się przez nie mniej niż trzy kwartały z rzędu do wiosny 2023 r. – powiedział Dennis Huchzermeier, starszy ekonomista w Instytucie Analiz Handelsblatt. – Jednakże prawdopodobnie będzie to nietypowa recesja – powiedział – jako wynik wciąż nadmiernego popytu na pracę, i dużej wartości zamówień do realizacji dla producentów.

Ekonomiści zrewidowali swoje prognozy dotyczące wzrostu wartości w kolejnym roku. Inflacja w strefie euro wynosi obecnie średnio 5,5 proc., w przeciwieństwie do 5 proc. we wcześniejszej ankiecie. Niemcy odnotowały najważniejszą rewizję w górę wśród wielu głównych gospodarek bloku. W efekcie inflacja w strefie euro ma osiągnąć szczyt w IV kwartale tego roku, wynosząc 9,5 proc.

Przewiduje się, że EBC podniesie stopy procentowe, przy czym stopa depozytowa osiągnie szczyt w wysokości 2,5 proc. w pierwszym kwartale następnego roku. Obniżka ma nastąpić w drugim kwartale 2024 r.

Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy