Fed walczy z BofA o hipoteczne długi

Nowojorska Rezerwa Federalna oraz grupa inwestorów żądają, by Bank of America wykupił od nich „toksyczne” papiery

Aktualizacja: 21.10.2010 11:23 Publikacja: 21.10.2010 01:12

Bank of America oficjalnie twierdzi, że roszczenia nowojorskiego Fedu są pozbawione podstaw i będzie

Bank of America oficjalnie twierdzi, że roszczenia nowojorskiego Fedu są pozbawione podstaw i będzie się przed nimi bronił.

Foto: GG Parkiet

Nowojorski oddział Rezerwy Federalnej (Fed) stanął po stronie grupy inwestorów walczącej z Bank of America. Wzywa tego pożyczkodawcę, by wykupił instrumenty finansowe oparte na amerykańskich kredytach hipotecznych, co do których zachodzi podejrzenie wad prawnych. Gdyby BofA spełnił to żądanie, musiałby wyłożyć co najmniej 10,5 mld USD (47 mld USD, gdyby wykupu zażądali też inni inwestorzy). To kolejna odsłona skandalu wokół bezprawnego przejmowania przez banki domów od amerykańskich dłużników (tzw. foreclosures).

[srodtytul]Kontrowersyjne praktyki[/srodtytul]

Od początku kryzysu pożyczkodawcy odebrali Amerykanom za długi setki tysięcy domów. W październiku wiele banków wstrzymało egzekucje komornicze, gdyż zaczęły wychodzić na jaw fakty świadczące o tym, że część przejęć została dokonana z rażącym naruszeniem procedur. Bankowi urzędnicy często nie czytali nawet dokumentów, które podpisywali. 50 stanowych prokuratorów generalnych rozpoczęło już w tej sprawie wspólne śledztwo. Tymczasem federalni śledczy sprawdzają, czy banki dopuściły się oszustw, przejmując domy za długi. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przygląda się natomiast temu, czy banki oszukały inwestorów, sprzedając im instrumenty finansowe oparte na kredytach hipotecznych.

Prawnicy coraz częściej mają zastrzeżenia co do jakości tych instrumentów. Mogą być one obciążone poważnymi wadami prawnymi. Kredyty, na których je oparto, były bowiem udzielane i sekurytyzowane z pominięciem procedur. Łamano zasady również przy egzekwowaniu tych długów.

Banki np. nie przekazywały nabywcom pożyczek (i opartych na nich instrumentów) dokumentacji, świadczącej o tytule prawnym do nich. Zmiany wierzyciela były rejestrowane przez elektroniczny system MERS, zarządzany przez prywatną firmę, należącą do największych banków w USA (m.in. do BofA). To właśnie MERS często wysyła Amerykanom zawiadomienia o wywłaszczeniach za długi. Sądy w wielu stanach zaczęły kwestionować te praktyki.

Do nadużyć wokół kredytów hipotecznych miało często dochodzić również w firmie Countrywide Financial. Została ona przejęta w 2008 r. przez BofA. I właśnie dlatego gniew inwestorów zwrócił się w pierwszej kolejności przeciw temu pożyczkodawcy.

[srodtytul]Dodatkowe koszty[/srodtytul]

Powód, dla którego nowojorski Fed zdecydował się na konfrontację z BofA, jest prosty: nowojorska Rezerwa Federalna przejęła warte 16 mld USD instrumenty oparte na kredytach hipotecznych, gdy ratowała AIG przed upadkiem. Teraz wspólnie z ośmioma firmami (m.in. funduszami BlackRock i Pimco) żąda ich wykupu albo naprawienia w ciągu kilku miesięcy wad prawnych. W przeciwnym wypadku BofA zostanie pozwany do sądu.

Wkrótce podobne kroki mogą podjąć inni inwestorzy. Analitycy JPMorgan Chase przewidują, że cała sprawa może kosztować banki 80 mld USD. Raport spółki Compass Point Research wskazuje, że koszt wykupu papierów przez pożyczkodawców oraz procesów sądowych wyniesie 179,2 mld USD.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami