Fitch tnie ratingi w strefie euro

Agencja ratingowa Fitch poinformowała, że obniża rating kredytowy pięciu krajów strefy euro - Włoch, Hiszpanii, Belgii, Słowenii i Cypru

Publikacja: 27.01.2012 20:28

Prawdopodobieństwo zmiany ratingu Polski w 2012 roku jest niskie, zaś zmiany jego perspektywy nieco

Prawdopodobieństwo zmiany ratingu Polski w 2012 roku jest niskie, zaś zmiany jego perspektywy nieco wyższe, ale także niskie - poinformował Matteo Napolitano, dyrektor działu finansów publicznych w agencji ratingowej Fitch.

Foto: Bloomberg

Rating Włoch został obniżony z poziomu "A+" do "A-", Hiszpanii z "AA-" do "A", Belgii z "AA+" do "AA", Słowenii z "AA-" do "A", a Cypru z "BBB" do "BBB-". Agencja utrzymała jednocześnie długoterminowy rating Irlandii na poziomie "BBB+".

Agencja poinformowała w komunikacie, że przy podejmowaniu decyzji o obniżeniu ratingów kierowała się dużymi potrzebami fiskalnymi tych krajów oraz ich znaczącą nierównowagą finansowo-ekonomiczną.

Ratingi długoterminowe wszystkich sześciu krajów otrzymały perspektywę negatywną. Fitch obniżył ponadto ratingi krótkoterminowe Włoch, Słowenii i Hiszpanii, pozostawiając na niezmienionym poziomie oceny krótkoterminowe Belgii, Cypru i Irlandii.

Ratingi wszystkich sześciu państw zostały usunięte z listy obserwacyjnej agencji.

Fitch ocenił w komunikacie szanse na dalsze obniżenie ocen tych krajów w ciągu najbliższych dwóch lat na "lekko powyżej 50 proc.".

18 stycznia agencja Fitch Ratings poinformowała, że prawdopodobnie obniży ratingi 6 krajów strefy euro, które były na liście obserwacyjnej, o 1-2 stopnie do końca stycznia.

Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?