Mark Zuckerberg, założyciel i dyrektor generalny Facebooka (FB), ma dziś złożyć prospekt emisyjny swojej firmy do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Wejście na giełdę planowane jest na maj 2012 roku. Gwarantem emisji będzie Morgan Stanley, a pomocy audytorskiej udzielą Goldman Sachs, Bank of America Merrill Lynch, Barclays Capital i JP Morgan – podaje Thompson Reuters.
Do obrotu trafi 10 proc. akcji FB w cenie około 5 mld dol., o połowę niższej niż wcześniej zakładano. Oznaczałoby to, że wycena internetowej firmy wyniesie 50 mld dol. (tyle co zadłużenie Polski za czasów Gierka), a mówi się nawet o kwocie 100 mld dol. Wysoka wycena Facebooka sprawiła, że honorarium banków prowadzących audyt ma wynieść 1 proc. zamiast tradycyjnych 7 proc.
Analitycy uważają, że zmiany wyceny FB to zabieg mający na celu wzbudzenie większego zainteresowania inwestorów. Mimo obniżki i tak byłaby to najwyższa oferta w historii branży IT i jedna z najwyższych w historii USA. Dotychczasowy rekordzista branży internetowej, Google, pozyskał ze sprzedaży akcji w 2004 roku sumę 2 mld dol. Najwyższa wycena oferty publicznej w USA należała natomiast do General Motors, który w 2010 roku sprzedał 10 proc. akcji za ponad 23 mld dol.
Facebook został założony w 2004 roku przez Marka Zuckerberga, studenta psychologii i informatyki Uniwersytetu Harvarda w Cambridge. Akademicki projekt szybko się rozrósł i dziś ma ponad 800 mln użytkowników. Do końca 2012 roku liczba ta wzrośnie do 1 miliarda – mówią prognozy. W Polsce liczba osób z profilem na Facebooku przekroczyła właśnie 7,8 mln.
Ta niezwykła popularność przekłada się na - generowane głównie przez sprzedaż reklam - przychody firmy, które w ubiegłym roku wyniosły około 3,8 mld dol. Ten rozmach finansowy zmusił Facebooka do wejścia na giełdę, bo z własnej woli jego właściciele zapewne jeszcze długo jeszcze by tego nie zrobili. W ubiegłym roku zadebiutowały na parkiecie inne wielkie firmy internetowe, m.in. sieciowe radio Pandora, serwis zakupów grupowych Groupon czy LinkedIn, biznesowy portal społecznościowy. Oferta żadnego z nich nie przekroczyła jednak 1 mld dol.