Facebook prze na giełdę

Największy na świecie serwis społecznościowy dopełni dziś formalności przed planowanym wejściem na giełdę. Z oferty firma chce pozyskać 5 mld dol.

Publikacja: 01.02.2012 12:46

Facebook prze na giełdę

Foto: Bloomberg

Mark Zuckerberg, założyciel i dyrektor generalny Facebooka (FB), ma dziś złożyć prospekt emisyjny swojej firmy do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Wejście na giełdę planowane jest na maj 2012 roku. Gwarantem emisji będzie Morgan Stanley, a pomocy audytorskiej udzielą Goldman Sachs, Bank of America Merrill Lynch, Barclays Capital i JP Morgan – podaje Thompson Reuters.

Do obrotu trafi 10 proc. akcji FB w cenie około 5 mld dol., o połowę niższej niż wcześniej zakładano. Oznaczałoby to, że wycena internetowej firmy wyniesie 50 mld dol. (tyle co zadłużenie Polski za czasów Gierka), a mówi się nawet o kwocie 100 mld dol. Wysoka wycena Facebooka sprawiła, że honorarium banków prowadzących audyt ma wynieść 1 proc. zamiast tradycyjnych 7 proc.

Analitycy uważają, że zmiany wyceny FB  to zabieg mający na celu wzbudzenie większego zainteresowania inwestorów. Mimo obniżki i tak byłaby to najwyższa oferta w historii branży IT i jedna z najwyższych w historii USA. Dotychczasowy rekordzista branży internetowej, Google, pozyskał ze sprzedaży akcji w 2004 roku sumę 2 mld dol. Najwyższa wycena oferty publicznej w USA należała natomiast do General Motors, który w 2010 roku sprzedał 10 proc. akcji za ponad 23 mld dol.

Facebook został założony w 2004 roku przez Marka Zuckerberga, studenta psychologii i informatyki Uniwersytetu Harvarda w Cambridge. Akademicki projekt szybko się rozrósł i dziś ma ponad 800 mln użytkowników. Do końca 2012 roku liczba ta wzrośnie do 1 miliarda – mówią prognozy. W Polsce liczba osób z profilem na Facebooku przekroczyła właśnie 7,8 mln.

Ta niezwykła popularność przekłada się na - generowane głównie przez sprzedaż reklam - przychody firmy, które w ubiegłym roku wyniosły około 3,8 mld dol. Ten rozmach finansowy zmusił Facebooka do wejścia na giełdę, bo z własnej woli jego właściciele zapewne jeszcze długo jeszcze by tego nie zrobili. W ubiegłym roku zadebiutowały na parkiecie inne wielkie firmy internetowe, m.in. sieciowe radio Pandora, serwis zakupów grupowych Groupon czy LinkedIn, biznesowy portal społecznościowy. Oferta żadnego z nich nie przekroczyła jednak 1 mld dol.

Wraz z planowanym debiutem giełdowym Facebooka głośne stały się również liczne procesy o naruszenie patentów wytoczone firmie Zuckerberga przez inne podmioty. Łącznie do sądów w 2011 i 2010 roku wpłynęły 33 pozwy, oskarżające serwis m.in. o naruszenie licencji chroniącej mechanizm wysyłania wiadomości do wielu sieci użytkowników.

Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii