USA: Dane nie powstrzymały optymizmu

Produkcja przemysłowa w USA nie zmieniła się w maju w porównaniu z kwietniem. Analitycy spodziewali się, że wzrośnie o 0,2 proc.

Publikacja: 15.06.2013 06:00

USA: Dane nie powstrzymały optymizmu

Foto: GG Parkiet

Rozczarowanie tymi danymi na rynku było jednak małe. Produkcja w fabrykach i kopalniach wzrosła bowiem w zeszłym miesiącu, a za „płaski" odczyt tego wskaźnika odpowiadał głównie spadek produkcji w firmach użyteczności publicznej takich  jak np. ciepłownie.

– Przeszliśmy od chłodnej zimy do niezwykle ciepłej wiosny. Nie trzeba już ogrzewać mieszkań, ale za wcześnie jest również, by włączać klimatyzatory. I stąd spadek produkcji w?półkach użyteczności publicznej – wyjaśnia Scott Brown, główny ekonomista w firmie Raymond James & Associates.

– Mamy wciąż do czynienia z miękkim wzrostem gospodarczym. Widzimy siłę takich sektorów jak przemysł motoryzacyjny. W innych miejscach sytuacja jest jednak złożona, a na to nakłada się również osłabiony popyt konsumencki – twierdzi John Ryding, główny ekonomista w firmie RDQ Economics.

Kiepski był również piątkowy odczyt indeksu nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan. Wskaźnik ten spadł do 82,7 pkt z  84,5 pkt odnotowanych w maju. Analitycy spodziewali się, że nie zmieni się on w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Wzrosły za to ceny produkcji, i to bardziej od prognoz. Zwiększyły się one w maju o 0,5 proc., podczas gdy ekonomiści spodziewali się ich zwyżki o 0,1 proca. Był to jednak głównie skutek  wzrostu cen paliw. Ten raport nie miał jednak większego wpływu na rynek.

Piątkowa sesja w USA rozpoczęła się od niewielkich wzrostów. Indeks S&P 500 zyskiwał późnym popołudniem 0,2 proc. Optymizm po czwartkowych dobrych danych gospodarczych był nadal widoczny.

Przełomowe dla  rynków może się okazać przyszłotygodniowe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej. Inwestorzy chcą więcej wskazówek dotyczących przyszłej polityki   Fedu.

Gospodarka światowa
PKB strefy euro wzrósł o 0,4 proc.
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii