Fuzja AT&T i T-Mobile jednak dojdzie do skutku?

Wygląda na to, że zablokowana przez władze USA w zeszłym tygodniu fuzja telekomów może jednak dojść do skutku, ale na zupełnie nowych warunkach

Aktualizacja: 23.02.2017 13:56 Publikacja: 07.09.2011 16:44

Fuzja AT&T i T-Mobile jednak dojdzie do skutku?

Foto: Bloomberg

Departament Sprawiedliwości może zgodzić się na przejęcie przez  AT&T należącej do Deutsche Telekom spółki T-Mobile USA. Jak wynika z informacji osób zbliżonych do sprawy AT&T jest gotowa na duże ustępstwa, aby doprowadzić do transakcji. Ustępstwa jednak będą miały konsekwencje w cenie jaką firma zapłaci Deutsche Telekom za amerykański oddział T-Mobile.

Pierwotnie miało to być aż 39 mld dolarów, jednak jak wynika z informacji do jakich dotarła agencja Bloomberga w podpisanym jeszcze w Marcu dokumencie AT&T godzi się zapłacić taką cenę wyłącznie jeśli ewentualne zmiany wymuszone przez regulatorów nie obniżą wartości transakcji o więcej niż 20 proc. a więc o 7,8 mld dol.

Całkiem możliwe, jednak że federalnego sądu okręgowego w Waszyngtonie, w którym toczy się postępowanie warunkowo zgodzi się na przejęcie wymuszając wcześniej sprzedaż więcej niż 20 proc aktywów T-Mobile. Wówczas AT&T miałoby prawo do obniżenia finalnej ceny jaką musiałoby zapłacić Deutsche Telekom.

31 sierpnia Departament sprawiedliwości USA wniósł pozew w sprawie połaczenia się obu operatorów do sądu. Regulator argumentował, że rezultatem planowanej fuzji byłyby wyższe ceny usług telefonicznych.

- Nabycie T-Mobile USA przez AT&T doprowadzi do tego, że konsumenci będą płacić więcej, będą mieli mniejszy wybór i dostaną produkty niższej jakości. Uważamy też, że nasza decyzja przyczyni się do ochrony miejsc pracy – informował wtedy zastępca prokuratora generalnego James M. Cole.

AT&T to drugi co do wielkości operator telefonii komórkowej w Stanach Zjednoczonych. T-Mobile USA to amerykańska filia niemieckiego koncernu Deutsche Telekom – na amerykańskim rynku jest czwartym graczem.

Pozew goni pozew

Niecały tydzień po wniesieniu przez amerykański Departament sprawiedliwości sprawy do sądu, w całą awanturę wmieszał się jeszcze jeden gracz - Sprint Nextel. Amerykańska firma telekomunikacyjna specjalizująca się w komunikacji bezprzewodowej również postanowiła pozwać obu gigantów.

Firma wysuwa podobne argumenty co amerykański regulator rynku, dodając, że jeśli doszłoby do transakcji powstałby niebezpieczny duopol dwóch telekomów - AT&T i Verizon, który poważnie zagroziłby nie tylko klientom ale również firmie Sprint Nextel i innym graczom na rynku telekomunikacyjnym.

Jak na razie batalia trwa, a jak sugerują eksperci sprawa może ciągnąć się nawet kilka lat.

Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?