Katarczycy kupili część Dexii

Dexia, belgijsko-francuski bank, który już dwukrotnie został wykupiony w ostatnich trzech latach, wyraził zgodę na sprzedaż swoich operacji w Luksemburgu na rzecz katarskiej grupy inwestycyjnej.

Aktualizacja: 24.02.2017 00:10 Publikacja: 20.12.2011 12:48

Sprzedaż oddziału Dexii w Luksemburgu Katarczykom za 730 mln euro to kolejna odsłona demontażu banku.

W październiku poinformowano, że francusko-belgijski bank Dexia zostanie podzielony, bo jest zagrożony bankructwem z powodu kryzysu w strefie euro.  Rząd Belgii zdecydował się wykupić część krajową Dexii za 4 mld euro. Francuski bank rządowy Caisse des Dépôts et Consignations oraz francuski bank pocztowy Banque Postale, wykupiły francuską część Dexii.

Dexia zgodziła się na sprzedaż 90 procent udziałów Dexia Banque Internationale à Luxembourg firmie Precision Capital, której właścicielami są członkowie rodziny królewskiej Kataru. Rząd Luksemburga wykupi pozostałe 10 procent.

Dexia stara się również sprzedać swój oddział w Turcji DenizBank. Prowadzone są rozmowy z kilkoma bankami międzynarodowymi, w tym z HSBC.

Inwestorzy z Kataru zainteresowali się możliwościami jakie stworzył kryzys finansowy w Europie. Wiele banków stara się zgromadzić fundusze, aby zadośćuczynić nowym wymaganiom regulacyjnym stawianym przez Unię Europejską.

W październiku Precision Capital  zgodziła się odkupić od KBC Group, KBL European Private Bankers za 1,4 mld dolarów.

Sprzedaż KBL European Private Bankers, sfinalizowana została o 400 mln dolarów taniej, niż wynosiła oferta indyjskiej Hinduja Group. Transakcja Hinduja Group nie mogła dojść do skutku ze względów prawnych.

Paramount – fundusz katarskiej rodziny królewskiej zainwestował 685 mln dolarów w fuzję greckich banków Alpha Bank i Eurobank.

Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd
Gospodarka światowa
Wybory we Francji. Czy partia Marine Le Pen przejmie władzę? Francuzi głosują