Na światowych giełdach zadebiutowało w mijającym roku 1659 spółek – wynika z danych Agencji Bloomberga. To niewiele mniej niż rok wcześniej, gdy pierwotne publiczne oferty akcji przeprowadziły 1692 przedsiębiorstwa. Wówczas jednak zebrały łącznie ponad 285 mld USD (965,5 mld zł), a w tym roku już tylko 182,2 mld USD. – Na ponurym tle narastającego kryzysu w strefie euro, słabnącej gospodarki i podwyższonej zmienności na rynkach finansowych takie wyniki są nadzwyczajne – napisali w raporcie podsumowującym tegoroczne debiuty eksperci firmy Renaissance Capital.
Kryzys czasem sprzyja
– Gdyby w połowie lata nie pojawiły się problemy z wypłacalnością Grecji, zapoczątkowane pod koniec 2009 r. ożywienie w sferze debiutów mogło być kontynuowane – ocenili analitycy Renaissance. Dane to potwierdzają. O?ile w I połowie br. spółki na całym świecie zebrały z pierwotnych ofert akcji 124 mld USD, o tyle w II połowie już tylko 58, 2 mld USD.
Wraz z eskalacją kryzysu zadłużeniowego i przeceną na światowych giełdach, która rozpoczęła się w lipcu, firmy planujące debiuty zaczęły je masowo odwoływać lub odkładać w czasie. Łącznie w całym 2011 roku zrobiło to 211 przedsiębiorstw, które zamierzały pozyskać około 48 mld USD (najgłośniejszy był przypadek hiszpańskiego operatora gier liczbowych Sociedad Estatal Loterias y Apuestas del Estado). Rok wcześniej liczby te wynosiły odpowiednio 153 i 37 mld USD.
Niektóre spółki zmuszone do zdobycia nowego kapitału nie miały jednak wyboru. Przykładem jest hiszpański bank Bankia powstały w wyniku przymusowej fuzji kilku kas oszczędnościowo-kredytowych, który w lipcu sprzedał akcje za równowartość 4,4 mld USD. To pokazuje, że kryzys może też do pewnego stopnia sprzyjać koniunkturze na pierwotnym rynku akcji.
Nowe akcje mocno potaniały
Debiut Bankii był największy w strefie euro. Ogólnie w Europie miało miejsce, w ujęciu wartościowym, 20 proc. debiutów. Na tle innych regionów to mało, ale i tak o 7,3 pkt proc. więcej niż w 2010 r. Spory udział miała Polska. Na głównym rynku GPW pojawiło się 38 nowych emitentów (a na New Connect ponad 160). Wartość tych ofert sięgnęła 7,7 mld zł.