Jak Goldman Sachs wykiwał Volckera

Goldman Sachs skończył z inwestowaniem własnych pieniędzy na swój rachunek. Uroczyście obwieścił to prezes Lloyd Blankfein podczas lipcowego lunchu zorganizowanego przez Economic Club i wykonał ruch ręką demonstrujący jak zdecydowanie ten czołowy gracz z Wall Street odciął się od tego rodzaju praktyk.

Aktualizacja: 16.02.2017 02:47 Publikacja: 13.01.2013 14:50

Jak Goldman Sachs wykiwał Volckera

Foto: Bloomberg

Ponad 400 obecnych tam osób Blankfein przekonywał , że w jego firmie nie ma traderów inwestujących na konto Goldman Sachs, podejmujących ryzyko według własnych upodobań, nie współpracujących z klientami.

Tymczasem, jak się okazuje, w tym piątym banku amerykańskim pod względem wartości aktywów funkcjonuje tajny zespół Multi-Strategy Investing (MSI), który około miliarda dolarów zainwestował w akcje i obligacje korporacyjne, m.in. w firmę zajmującą się obsługą kredytów hipotecznych i Cemex, meksykańskiego producenta cementu. Goldman Sachs nie informuje o jego działalności ani o wynikach.

MSI kierują dwaj koledzy, absolwenci uniwersytetu Princeton z roku 1999. Informatorzy do których dotarli dziennikarze Bloomberga zapewniają, że zespół ten nie ma żadnych klientów i inwestuje na konto swojej firmy.

Przetrwanie Multi-Strategy Investing pokazuje w jaki sposób Goldman Sachs obszedł regulacje ograniczające bankom handel na własny rachunek. Cztery lata temu Paul Volcker, były szef Rezerwy Federalnej, wywołał tego gracza z Wall Street do tablicy mówiąc, że nie powinien korzystać z pieniędzy podatników, kiedy koncentruje się na transakcjach na własny rachunek.

W ustawie Dodda-Franka z 2010 roku znalazł się zapis zwany regułą Volckera mający zapobiec podejmowaniu przez banki nadmiernego ryzyka i ograniczający ich krótkoterminowe inwestycje z wykorzystaniem własnych pieniędzy.

Mathew Richardson, profesor ekonomii w nowojorskiej Stern School of Business zwraca uwagę, że prawo nie zabrania inwestowania długoterminowego. Jego zdaniem stwarza to przestrzeń do innych ryzykownych przedsięwzięć angażujących kapitał banków. – Z perspektywy ryzyka systemowego to właśnie długoterminowe zaangażowanie jest problemem- przekonuje ekonomista, który kieruje Salomon Center for the Sudy of Financial Intitutions, ośrodkiem badań nad instytucjami finansowymi przy uniwersytecie nowojorskim.

Michael DuVally, rzecznik Goldman Sachs, twierdzi, że MSI inwestuje i pożycza pieniądze właśnie długoterminowo. Przypomniał, że propozycja z 2011 r. dotycząca wdrożenia reguły Volckera krótkoterminowe inwestowanie klasyfikuje jako nie dłuższe niż 60 dni. – Dokonaliśmy zmian w strategii, które biznes ten historycznie stosował, aby dostosować się do regulacji zgodnie z naszym rozumieniem reguły Volckera. Jeśli jej ostateczny kształt będzie wymagał dalszych zmian wprowadzimy je – zapewnił rzecznik.

Składającym się z kilkunastu osób zespołem MSI kierują Daniel Oneglia i Geoff Adamson. Ten pierwszy w czasach studenckich miał przydomki Don i Łasica. Poszukują oni ludzi zdeterminowanych, zmotywowanych i wyróżniających się we wszystkim co robią – ujawnia James Brower, ktory do 2010 roku pracował w MSI.

W strukturach Goldman Sachs funkcjonowały jeszcze dwa zespoły inwestujące na rachunek firmy. Jeden grał m.in. pod przejęcia, a w latach 80. ubiegłego stulecia kierował nim Robert Rubin, który później był jednym z dwóch szefów rady nadzorczej banku i sekretarzem skarbu USA. Drugi zespół spekulował walutami i stopami procentowymi. Pierwszy z nich został zlikwidowany w 2010 roku, a drugi w 2011 r. Jak tłumaczy DuVally, właśnie te grupy miał na myśli prezes Blankfein, kiedy mówił o zamknięciu biznesów handlujących na rachunek Goldman Sachs.

Aby dostosować się do wymogów ustawy Dodda-Franka takie banki jak Goldman Sachs, JP Morgan Chase ,czy Morgan Stanley zapowiedziały wyodrębnienie ze swoich struktur handlu na własny rachunek, bądź jego likwidację. – Nie powinniśmy być firmą, która gra na swoją korzyść kapitałem udziałowców – powiedział James Gorman, szef Morgana Stanleya podczas konferencji branży maklerskiej i Stowarzyszenia Rynków Finansowych w listopadzie 2010 roku.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami