Szereg lepszych danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, w tym piątkowy raport o większej niż przewidywano liczbie nowych etatów, ponownie ożywiły obawy, że amerykańska Rezerwa Federalna ograniczy program skupowania obligacji, z którego co miesiąc na rynek płynie 85 mld USD. To zwiększyło rentowność amerykańskich obligacji skarbowych i osłabiło atrakcyjność oprocentowania papierów dłużnych na emerging markets.

Od początku listopada kurs indyjskiej rupii spadł o 3 proc., brazylijski real osłabił się o 3,2 proc., a indonezyjska rupia straciła 2,2 proc. Kraje, których waluty straciły najwięcej, są, zdaniem analityków, szczególnie wrażliwe, bo ich deficyty handlowe i w rachunku bieżącym należą do największych.
Niektóre banki centralne zdecydowały się na walkę. Indonezja niespodziewanie w czwartek podniosła stopy procentowe, by okiełznać inflację i umocnić walutę. Słaby kurs waluty zwiększa bowiem koszty importu i może spowodować szybszy wzrost inflacji.
Do kłopotów w Azji dodatkowo przyczyniło się załamanie rynku na Filipinach spowodowane katastrofalnym tajfunem, który zdewastował kilkadziesiąt wysp, a antyrządowe protesty w Bangkoku pogorszyły nastroje w Tajlandii.