5 zagranicznych spółek z potencjałem

Eksperci wskazują spółki z giełd w Niemczech i USA, na których wykresach pojawiły się ważne sygnały techniczne. Czy warto uzupełnić portfel o akcje zagranicznych firm?

Publikacja: 18.03.2015 11:59

5 zagranicznych spółek z potencjałem

Foto: Bloomberg

Pięciu ekspertów wskazało po jednej spółce z zagranicznej giełdy, która ich zdaniem warta jest uwagi. Każdy podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym i spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami:

Michał Stajniak, analityk X-Trade Brokers

TYP: Deutsche Bank

Ciekawą spółką z rynku zagranicznego na najbliższe tygodnie może być Deutsche Bank. Zarówno z punktu widzenia analizy technicznej jak i fundamentalnej, akcje spółki powinny drożeć w najbliższym czasie.

Po pierwsze, ponad tydzień temu ruszył program skupu obligacji rządowych w strefie euro. Poprawi to nie tylko nastroje wokół całego sektora finansowego, ale również znacząco zwiększy ilość gotówki w tym sektorze. Banki będą miały możliwość zwiększenia akcji kredytowej, czy inwestycji na własny rachunek w bardziej ryzykowne, ale zyskowniejsze aktywa. Po drugie wycena samej spółki, poprzez prosty wskaźnik jakim jest stosunek ceny do zysku, wskazuje na spore niedowartościowanie walorów. P/E dla Deutsche Banku wynosi obecnie 8,78 i jest to druga z kolei najniższa wycena w całym indeksie DAX.

Od strony technicznej ostatnie spadki dają możliwość kupienia akcji taniej (w naszym przypadku kupienie tańszego kontraktu na akcje). Co więcej, cena kontraktu dla akcji znajduje się obecnie na silnym wsparciu wyznaczonym poprzez zniesienie 50 proc. ostatniego dużego impulsu spadkowego oraz lokalne dołki z przełomu czerwca i lipca 2013 r., które związane były z odbiciem od okrągłego poziomu 30 euro. Dodatkowo w pobliżu wypada krótkoterminowa linia trendu wzrostowego. Proponowany stop loss to 26 euro, a take profit 38 euro.

Bartosz Zawadzki, analityk Admiral Markets

TYP: Pfizer

Kurs akcji spółki Pfizer mocno przyśpieszył w połowie października 2014 r. Widać na wykresie dziennym kanał wzrostowy, w którym miesiąc temu doszło do wybicia oraz mocnego ruchu do okrągłego poziomu 35 USD. Od tamtej pory obserwujemy korektę, która utworzyła na wykresie formację flagi. Jak na razie bykom udaje się bronić poziomu wsparcia w okolicach 34 USD. Najbliższym poziomem oporu do pokonania jest górne ograniczenie formacji flagi w okolicach 34,65 USD, a następnie ostatnie szczyty przy okrągłych 35 USD. Inwestorzy po pokonaniu tego obszaru mogą pokusić się nawet o przetestowanie poziomu w okolicach 38 USD, gdzie znajdują się szczyty z 2004 r.

Firma Pfizer skupia się obecnie na sprzedaży leków generycznych, gdyż po tym jak utraciła część ochrony patentowej potrzebuje nowych produktów w celu utrzymania zysków. Tańsze zamienniki powinny spełnić tę rolę.

Katarzyna Płaczek, portal mycharts.pro

TYP: Visa

Podaż po ukształtowaniu wisielca na szczycie nie chce odpuścić i powoli zaczyna dobierać się do wsparcia na poziomie 264,60 USD. To powinno niepokoić posiadaczy akcji, a złamanie tej bariery uruchomi kolejną zniżkę. O tym, że kontynuacja spadków jest bardziej prawdopodobna niż ponowny test szczytu świadczy także zachowanie RSI(14), który nie był w stanie wtórować już ostatniej fali wzrostowej, co znalazło odbicie w postaci negatywnej dywergencji. Złamanie poziomu 264,60 USD doprowadzi do wybicia z formacji chorągiewki, która wskazuje na potencjał spadku do poziomu 250,29 USD i będzie sygnałem do zajęcia krótkiej pozycji. Asekuracyjny stop loss po wygenerowaniu sygnału sprzedaży powinien się znaleźć na poziomie 266 USD.

Krzysztof Borowski, IBiUG SGH

TYP: Allianz

Cena waloru znajduje się w trendzie wzrostowym od października 2014 r. Dynamiczne wybicie ceny w górę ponad lokalny opór na poziomie 151,45 euro otworzyło drogę ku nowym szczytom. Ostatni duży biały korpus, potwierdzony wzrostem wolumenu obrotów, ma optymistyczną wymowę z punktu widzenia analizy technicznej – kolejne zatrzymania to poziomy 172 i 178 euro (uzyskane za pomocą zasięgów Fibonacciego). Cena wybiła się powyżej górnej wstęgi Bollingera – od dołu wsparcie dla niej stanowi zwyżkująca średnia

ruchoma 13-sesyjna. Zwyżkę ceny potwierdza wskazanie kupna na MACD, Parabolic, ROC i RSI. MACD i ROC mają jeszcze pewien potencjał wzrostowy. Wskaźniki wolumenowe (Akumulacja / Dystrybucja oraz A/D Chaikina) sygnalizują napływ środków na rynek tego waloru.

Tomasz Wiśniewski, ekspert Forex-University, TMS Brokers

TYP: Apple

Apple wydaje się kończyć swoją korektę. Ich Smartwatch nie zachwycił, a projekt telewizji internetowej ciągle jest w fazie „deweloperskiej", pomimo tego inwestorzy dziarsko przystąpili do kupowania akcji, co pozwoliło na techniczne wyjście górą z kontynuacyjnej formacji flagi, która taki właśnie ruch książkowo zapowiadała. Warto dodatkowo wspomnieć o tym, że ostatnia realizacja zysków doszła do zniesienia 38,2 proc. Fibonacciego całej fali wzrostowej trwającej od połowy stycznia. Przy takim układzie sił i długoterminowym trendzie wzrostowym, rozsądnym będzie gra na długo ze stop lossem umiejscowionym poniżej dołków korekty z połowy marca. Scenariuszem bazowym jest przynajmniej dojście do topów z końca lutego.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami