Wielkie polowanie na insiderów

Julian Rifat, były trader Moore Capital za insiding został skazany na 19 miesięcy więzienia.

Publikacja: 23.03.2015 12:13

Julian Rifat

Julian Rifat

Foto: Bloomberg

Było to największe tego rodzaju dochodzenie prowadzone przez nadzór brytyjskiego rynku kapitałowego.

Nazwano je „Operation Tabernula" (Operacja knajpka). W sidła wymiaru sprawiedliwości m. in. wpadł Julian Rifat, były trader amerykańskiego funduszu hedgingowego Moore Capital. Pójdzie siedzieć.

Rifat przyznał się, że przekazywał poufne informacje dotyczące takich spółek giełdowych jak m. in. bank Barclays, Volkswagen, czy Metro i skazano go na 19 miesięcy więzienia. Ponadto musi zapłacić karę w wysokości 100 tys. funtów (147,3 tys. dolarów) i pokryć koszty sadowe sięgające około 159 tys. funtów.

Były trader Moore Capital został aresztowany w marcu 2010 roku w swoje 41 urodziny. Jest jedną z najbardziej prominentnych osób kiedykolwiek ściganych przez nadzorcę Financial Conduct Authority (wcześniej agenda ta występowała pod nazwą Financial Services Authority). Informacje, które otrzymywał jako trader Moore Capital przekazywał Graeme Shelley, londyńskiemu maklerowi z Novum Securities, który dla obopólnej korzyści wykorzystywał je w transakcjach giełdowych. Zyski z nich przekroczyły 285 tys. funtów

Rifat i Shelley zostali aresztowani w ramach szeroko zakrojonej operacji, kiedy brytyjski nadzór po kryzysie finansowym zaczął bardziej zdecydowanie ścigać przestępstwa popełniane na rynku kapitałowym.

Shelley przyznał się do winy rok temu i dostał dwa lata więzienia w zawieszeniu. Jednocześnie przyznał się też do współpracy z Paulem Milsomem, byłym traderem firmy Legal&General Group, który w 2013 roku został skazany na dwa lata więzienia za insider trading.

Rifat był postacią nietuzinkową, gdyż znalazł się nawet w elitarnym gronie ważnych inwestorów instytucjonalnych wytypowanych przez nowojorski bank Morgan Stanley (Institutional Investors That Matter)). W Moore Capital, według sędziego, odgrywał kluczową rolę, gdyż miał dostęp do „wrażliwych informacji"

Georgina Philippou, dyrektor wykonawcza FCA w swoim oświadczeniu zwróciła uwagę, że Rifat "wykorzystywał rynki finansowe w szczególnie trudnym okresie, kiedy próbowały one przezwyciężyć kryzys z 2008 roku". Jej zdaniem sprawne funkcjonowanie rynków finansowych wymaga profesjonalistów, którzy będą przestrzegać reguł. - Rifat znał reguły, ale łamał je dla własnych korzyści - podkreśliła.

Rifat wcześniej pracował w takich firmach finansowych jak Dresdner Kleinwort Securities, gdzie był szefem działu sprzedaży funduszy oraz w Robertsson Stephenson International. Z Moore Capital odszedł w 2007 roku i zatrudnił się w Brevan Howard Asset Management, największej europejskiej firmie zarządzającej funduszami hedgingowymi. Jednak spędził tam niecały miesiąc. Cztery miesiące przepracował w VCM Fund Management. Do Moore Capital wrócił w lipcu 2008 roku. Rifata i Shelleya zgubiły odręczne notatki znalezione przez śledczych w biurku i kieszeni płaszcza.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami