Niemcy: Gospodarka sąsiadów ma się coraz lepiej

Niemiecka produkcja przemysłowa powróciła w lutym na ścieżkę wzrostu, a stało się to głównie za sprawą realizacji zwiększonych zamówień na dobra inwestycyjne. Nadal Niemcy doskonale radzą sobie w handlu zagranicznym.

Publikacja: 10.04.2015 06:00

Po uwzględnieniu czynników sezonowych produkcja wzrosła o 0,2 proc. w stosunku do stycznia, kiedy spadła po korekcie o 0,4 proc. – poinformowało Ministerstwo Gospodarki w Berlinie. Pierwotnie ministerstwo szacowało, że w styczniu produkcja powiększyła się o 0,6 proc., co byłoby piątym z rzędu miesiącem na plusie.

Produkcja dóbr inwestycyjnych zwiększyła się o 1,2 proc., ale pogorszyła się koniunktura w budownictwie, gdzie produkcja spadła o 3,1 proc. po wzroście o 3,9 proc. w poprzednim miesiącu.

Ministerstwo Gospodarki uspokaja, że spodziewano się spadku w tym sektorze po bardzo szybkim wzroście w styczniu spowodowanym wyjątkowo korzystną pogodą. „Biorąc pod uwagę dobre nastroje w spółkach, produkcja przemysłowa w całym I kwartale powinna wykazać lekki wzrost" – głosi oświadczenie ministerstwa. W stosunku rocznym produkcja spadła w lutym o 0,3 proc.

– Przewidujemy, że niemiecki sektor przemysłowy nadal będzie się rozwijał w dobrym tempie w najbliższych miesiącach. Będą temu sprzyjały słaby kurs euro, historycznie niskie stopy procentowe i silne fundamenty krajowej gospodarki – powiedziała Aline Schuiling, starsza ekonomistka w ABN Amro Bank.

Warto przypomnieć, że wskaźnik zaufania w biznesie wzrósł w marcu po raz piąty z rzędu, a bezrobocie spadło do rekordowo niskiego poziomu. To potwierdza optymizm, że gospodarka przyspiesza. Jednocześnie jednak niespodziewany spadek zamówień fabrycznych w lutym pokazał, że ożywienie w Niemczech nadal obarczone jest pewnym ryzykiem.

– Sytuacja w niemieckim przemyśle jest obecnie lepsza, niż wynikałoby z bieżących danych – uważa Carsten Brzeski, główny ekonomista we frankfurckim biurze ING-DiBa. – Wskaźniki zaufania i księgi zamówień pozwalają spodziewać się wzrostu produkcji przemysłowej w najbliższych miesiącach – dodaje.

W innym czwartkowym raporcie Federalny Urząd Statystyczny poinformował, że eksport w lutym wzrósł o 1,5 proc., a import był większy o 1,8 proc. niż w styczniu. Nadwyżka w niemieckim handlu zagranicznym wzrosła do 19,2 mld euro z 15,9 mld euro w styczniu. Nadwyżka na rachunku bieżącym, która w 2014 r. osiągnęła rekordowy poziom, wzrosła w lutym do 16,6 mld euro z 15,9 mld euro w pierwszym miesiącu roku.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami