BofA/ ML: rośnie apetyty na ryzyko

BofA Merrill Lynch opublikował wyniki comiesięcznego badania Fund Manager Survey, stanowiącego barometr nastrojów na globalnym rynku finansowym.

Publikacja: 17.11.2015 17:01

BofA/ ML: rośnie apetyty na ryzyko

Foto: Bloomberg

Ankieta przeprowadzona przez w ponad 50 krajach, wśród zarządzających funduszami na całym świecie pokazała kilka ciekawych tendecji.

Rośnie apetyty na ryzyko

Według autorów badania inwestorzy instytucjonalni powoli odzyskują apetyt na ryzyko. W ciągu miesiąca odsetek zarządzających funduszami przeważających akcje w swoich portfelach inwestycyjnych wzrósł aż o 17 pkt. proc., do 43% netto.

- W związku ze wzrostem oczekiwań dotyczących inflacji i wysokości wynagrodzeń, po nowych danych z USA, inwestorzy zmniejszają ilość gotówki w portfelach i angażują się na rynkach akcji, a także nieruchomości i inwestycji alternatywnych – podaje Bofa/ML.

Fed podniesie stopy procentowe w grudniu

Autorzy badania skupili się także na przyszłej polityce monetarnej w USA. Scenariusz bazowy zakłada, że jeszcze w tym roku dojdzie tam do podwyżki stóp procentowych – takiego scenariusza spodziewa się aż 80 proc. ankietowanych zarządzających.

Jednocześnie rośnie wiara w odbicie wzrostu globalnego gospodarczego. - Odsetek inwestorów instytucjonalnych, którzy wierzą, że globalna gospodarka przyspieszy w ciągu najbliższego roku, wzrósł w ciągu miesiąca aż o 22 pkt. proc. netto – podaje Bofa/ML.

Chiny straszą trochę mniej

Autorzy badania zapytali także o perspektywy gospodarcze Chin. Wnioski są całkiem optymistyczne. W ostatnim czasie zmalały bowiem obawy dotyczące spowolnienie w Chinach, co sugeruje, że działania rządu w Pekinie zaczynają przynosić skutki.

- Odsetek inwestorów, którzy oczekują wzrostu chińskiego PKB w 2018 r. na poziomie wyższym niż 5% wzrósł z listopadzie do 85%, w porównaniu do 70% w październiku i 41% we wrześniu. Zarządzający lokalnymi funduszami mają neutralne nastawienie dla perspektyw wzrostu gospodarczego w Państwie Środka, co oznacza najbardziej pozytywne nastroje od ponad roku – czytamy w raporcie Bofa/ML.

Europa w cenie

Wzięciem wśród zarządzających nadal cieszą się europejskie akcje. Ma to związek m.in. z polityką monetarną prowadzoną przez EBC, a konkretnie oczekiwaniami związanymi z rozszerzeniem skali programu QE. - 58% ankietowanych netto doważa akcje spółek z Eurolandu. Z drugiej strony, brak zdecydowania zarządzających, widoczny w ich decyzjach inwestycyjnych, wskazuje na ich ostrożność – zauważa BofA/ML.

Zarządzający są optymistycznie nastawieni do perspektyw wzrostu gospodarczego na Starym Kontynencie. 54% netto z nich oczekuje przyspieszenia, w porównaniu z 25% netto w zeszłym miesiącu. Poprawiły się również oczekiwania dotyczące wyników europejskich spółek, natomiast te dotyczące inflacji pozostały bez zmian.

Rynki wschodzące w niełasce

Inwestorzy instytucjonalni w dalszym ciagu agresywnie niedoważają surowce i rynki wschodzące. Trudno się temu dziwić biorąc pod uwagę koniunkturę panującą na obydwu rynkach. Indeks surowcowy CRB znajduje się w kilkuletnim trendzie spadkowym, a giełdowy indeks MSCI Emerging Markers jest bliski wybicia dołem z kilkuletniej konsoliacji. BofA/ML podaje, że zaangażowanie inwestorów instytucjonalnych na rynkach rozwiniętych w porównaniu z rynkami wschodzącymi osiągnęło najwyższą wartość w historii ankiety.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami