W Chinach najgorzej od roku 2008

Tak słabego miesiąca na chińskich giełdach akcji nie widzieliśmy od czasów pęknięcia bańki sprzed siedmiu lat.

Publikacja: 01.02.2016 16:09

W Chinach najgorzej od roku 2008

Foto: Bloomberg

Styczeń był najgorszym miesiącem dla dwóch chińskich giełd kontynentalnych od 2008 r. Główny indeks parkietu w Szanghaju (Shanghai Composite) stracił 24 proc. Jeszcze mocniej, bo aż o 27 proc. spadł flagowy indeks parkietu w Shenzhen (Shenzhen Composite). Relatywnie mniejsze problemy miała giełda w Honkongu, mieście które leżącym w tzw. specjalnym regionie administracyjnym Chin. Główny indeks (Hang Seng Index) stracił „tylko" 11 proc.

Przyczyn giełdowej paniki obserwowanej w Państwie Środka można upatrywać w kilku obszarach. Pierwszy – i zarazem najważniejszy – problem, to postępujące spowolnienie gospodarcze (PKB rośnie najwolniej od ćwierćwiecza). Do tego dochodzi mało profesjonalna komunikacja chińskich władz z rynkiem, która mocno nadwyrężyła zaufanie inwestorów (zawieszanie giełdowego handlu, zakaz sprzedaży akcji przez największych udziałowców, interwencje na rynku walutowym).

Pigułka informacyjna:

W Chinach działają trzy giełdy akcji w Szanghaju, Shenzhen oraz w Hongkongu. Chińskie akcje podzielone są na trzy klasy: A, B i H.

Akcje klasy A to akcje spółek notowanych w Szanghaju i Shenzhen, które są wyceniane w juanach (akcje klasy A stanowią największy segment w Chinach). Papiery są dostępne wyłącznie dla chińskich obywateli, inwestor zagraniczny nie może nimi handlować.

Akcje klasy B to także papiery spółek notowanych w Szanghaju i Shenzhen, z tym że ich cena jest wyrażona w dolarach amerykańskich. Papiery są dostępne dla zagranicznych inwestorów, choć na zakupy wyznaczone są ściśle określone limity.

Akcje klasy H reprezentują chińskie spółki notowane na giełdzie w Hongkongu. Ich cena jest wyrażona w dolarach hongkońskich. Akcje klasy H są najczęściej kupowanymi papierami przez inwestorów zagranicznych, którzy chcą posiadać ekspozycję na chińskie aktywa.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą