Jak nisko mogą zejść banki centralne

Ekonomiści ostrzegają, że błędem byłoby niedocenianie EBC i jego konkurentów.

Publikacja: 10.02.2016 13:18

Mario Draghi, prezes EBC (w środku) rozmawia z Jensem Weidemannem, prezesem Budnesbanku i Klaasem Kn

Mario Draghi, prezes EBC (w środku) rozmawia z Jensem Weidemannem, prezesem Budnesbanku i Klaasem Knotem, prezesem Banku Niderlandzkiego

Foto: Bloomberg

Europejski Bank Centralny może obniżyć główną stopę procentową  do minus 4,5 proc., a amerykańska Rezerwa Federalna może zejść do poziomu minus 1,3 proc., przekonują analitycy

We wrześniu 2014 roku, kiedy EBC obniżył stopę depozytów do minus 0,2  jego prezes Mario Draghi mówił, że polityka pieniężna tej  instytucji znalazła się na dolnej granicy możliwości w tym zakresie. Z kolei w grudniu 2015 roku Haruhiko Kuroda, prezes Banku Japonii wskazywał, iż , nie sądzi aby bank centralny Kraju Kwitnącej Wiśni zdecydował się na wprowadzenie ujemnego oprocentowania.

Teraz obaj bankowcy dołączyli do grona tych, którzy  twierdzą, że w polityce banków centralnych nie istnieją żadne granice.

Zmiana myślenia jest zjawiskiem w skali globalnej i dotyczy również  tych państw, gdzie stopy procentowe wciąż są powyżej zera. Mark Carney, szef Banku Anglii przyznał w listopadzie , że referencyjna stopa procentowa może spaść poniżej obecnego poziomu 0,5 proc. jeśli zajdzie taka potrzeba.  Z kolei Stanley Fischer, wiceprezes  amerykańskiego Fedu w minionym tygodniu przyznał, że ujemne stopy procentowe są efektywniejsze niż sądził w 2012 roku. Willem Buiter, ekonomista Citigroup, przekonuje, że poniżej zera w w2017 roku może zejść także Ludowy Bank Chin.

Wcześniej podkreślano , że ujemne stopy obniżą rentowność banków zmuszając je do obciążenia kosztami kredytobiorców. Wskazywano też na ryzyko wyprzedaży walut i wycofywania depozytów oraz chomikowania gotówki, czy niebezpieczeństwo blokady rynku pieniężnego.

Ujemne stopy zamiast zdynamizować akcję kredytową i wydatki jak oczekiwano, mogą stać się bardziej problemem niż rozwiązaniem. Takie obawy mogą  pojawić się ponownie w związku z wyprzedaż na rynkach akcji, czy tez kłopotami Deutsche Banku.

Mimo to eksperci idą coraz dalej. Malcolm Barr i Bruce Kasman z JPMorgan dokonali analizy sytuacji w Szwajcarii, gdzie obniżenie głównej stopy procentowej do minus 0,75 proc. nie spowodowało negatywnych skutków, gdyż ujemne oprocentowanie dotyczy tylko części rezerw walutowych .

Na tej podstawie uważają, że EBC mógłby obniżyć stopę depozytową do minus 4,5 proc. Bank Japonii do minus 3,45,  szwedzki Riksbank do -3,27 proc. , Fed do - 1,3, Bank Anglii zaś do -2,69 proc.

Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą