Paryski butik finansowy lepszy od gigantów

Wygrały stare teorie cykli i ekonomia behawioralna.

Publikacja: 20.07.2016 10:55

Valerie Gastaldy

Valerie Gastaldy

Foto: tvfinance.fr

W drugim kwartale mały zespół paryskiego Day By Day (DBD), znanego z trafnych prognoz dla rynku akcji po kryzysie finansowym,  najlepiej spośród 61 firm prognozował zachowanie dolara kanadyjskiego.

Butik finansowy, którym kieruje Valerie Gastaldy zajął pierwsze miejsce w rankingu Bloomberga i w pobitym polu zostawił 60 rywali wśród których były takie potęgi finansowe jak nowojorskie giganty inwestycyjne JPMorgan Chase, czy Morgan Stanley.

DBD zignorował wszelkie dane makroekonomiczne i polegał na teoriach cykliczności oraz  ekonomii behawioralnej. Gastaldy twierdzi, że jest w stanie na lata wcześniej przewidzieć np. ruchy dolara kanadyjskiego (zwanego loonie) wykorzystując modele znane od stuleci.

Jej strategia polega na wychwytywaniu trendów na światowych rynkach finansowych na długo przedtem zanim się ujawnią. W stosownym czasie postawiła np.  na dolara kanadyjskiego, który w pierwszym półroczu w grupie G10 pod względem wzrostu wartości ustąpił tylko japońskiemu jenowi.

Obecnie Valerie Gastaldy, której firma po kryzysie finansowym najtrafniej prognozowała sytuację na europejskim rynku akcji, zapowiada okres słabości waluty kanadyjskiej. Jej kurs w najbliższych miesiącach ma się  obniżyć do 1,35 za USD, po czym do połowy 2017 umocni się  do 1,20 za USD a później nastąpi długoterminowy trend spadkowy.

- Tak naprawdę wszystko sprowadza się do cykli – przekonuje Gastaldy. Zna tylko jedną osobę, która wykorzystuje podobną metodę i właśnie od niej się tego nauczyła.

Podejście Day By Day bazuje na założeniu, iż emocje inwestorów są  głównym kołem napędowym globalnych trendów makroekonomicznych,  takich jak relacje między stopami procentowymi a kursami walut. Gastaldy modele cykliczności zaczęła budować w 2002 roku w dużej części bazując na teoriach rozwiniętych na początku XIX stulecia próbujących wyjaśnić przyczyny szybkiego i wolnego wzrostu gospodarczego.

Gastaldy, jak twierdzi,  swoje sukcesy w dużej mierze zawdzięcza badaniom Tony Palmera, ekonomisty i dyrektora Helsman Economics, którego poznała we wczesnych latach  obecnego stulecia podczas konferencji w Londynie. Palmer z kolei wskazuje na jej własny wkład w  badanie pewnych trendów i rynków.

Zespół analityczny Day By Day składa się z sześciu  osób z których większość pracuje w tej firmie od ponad dziesięciu lat. W rywalizacji na rynku akcji eksperci DBD pokonali m. in. takich konkurentów  jak Credit Suisse Group i Goldman Sachs.

Gastaldy ujawnia, że jej modele zawierają takie teorie znane z przeszłości, jak m. in. fale Kondratieva pokazujące powtarzalność 54-letniego wzorca zachowań cen surowców  oraz cykle Clementa  Juglara o przepływach w ramach 7-11 letnich cykli inwestycji w dobra trwałe.

Według opinii Juglara podstawową przyczyną zmian w gospodarce było ograniczenie ekspansji kredytowej banków w okresie rozkwitu, co negatywnie wpływało na dynamikę popytu.

Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA