Chiny: Stabilne tempo wzrostu

Szansa na okiełznanie nadmiernego zadłużenia i szaleństwa na rynku nieruchomości.

Aktualizacja: 06.02.2017 14:44 Publikacja: 20.10.2016 08:05

Tempo rozwoju chińskiej gospodarki w trzecim kwartale utrzymało się na stabilnym poziomie, co niemal zapewnia wykonanie rządowych założeń na cały bieżący rok. Stwarza to też twórcom polityki gospodarczej możliwość wprowadzenia mechanizmów ograniczających nadmierne kredytowanie i wzrost cen nieruchomości.

Produkt krajowy w minionym kwartale był o 6,7 proc. większy niż w takim samym okresie przed rokiem. Na taki wynik wskazywała mediana prognoz ekonomistów i mieści się on pośrodku rządowych założeń na bieżący rok oscylujących między 6,5 i 7 proc. Tempo rozwoju utrzymał też sektor usługowy, który w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku odnotował wzrost na poziomie 7,6 proc.

Szczegółowe dane za wrzesień pokazują, że w chińskiej gospodarce dokonuje się zmiana na rzecz wydatków konsumpcyjnych. Sprzedaż detaliczna wzrosła w minionym miesiącu o 10,7 proc., tak jak prognozowano, natomiast produkcja przemysłowa odnotowała wzrost o 6,1 proc., wobec prognozowanych 6,4 proc.

Inwestycje w środki trwałe od stycznia do września wzrosły o 8,2 proc., przy czym wzrost ten przypadł głównie na państwowe firmy, które zwiększyły inwestycje o 21,1 proc., podczas gdy prywatne jedynie o 2,5 proc.

Deficyt budżetowy podwoił się we wrześniu w stosunku do sierpnia do 861 mld juanów (128 mld USD), gdyż rząd zwiększył finansowanie wsparcia wzrostu gospodarczego.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł we wrześniu chińskie władze przed ryzykiem dla sytuacji finansowej państwa płynącym z nadmiernego kredytowania i cenowego boomu na rynku nieruchomości. Zakończone inwestycje w tym sektorze w pierwszych dziewięciu miesiącach br. były tylko o 5,4 proc. większe niż przed rokiem, ale we wrześniu ceny sprzedanych nowych mieszkań wzrosły w stosunku rocznym o 61 proc. Środowe dane potwierdziły też zmniejszająca się presję deflacyjną. Po raz pierwszy od 2012 r. wzrosły ceny fabryczne.

Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA