Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 14:25 Publikacja: 26.10.2016 06:48
Foto: GG Parkiet
DAX, główny indeks giełdy we Frankfurcie, lekko zyskiwał we wtorek, osiągając najwyższy poziom od początku roku. Impulsem do zwyżek stał się dobry odczyt niemieckiego wskaźnika nastrojów biznesowych Ifo. Indeks mierzący ocenę bieżącej koniunktury w Niemczech wzrósł ze 114,7 pkt we wrześniu do 115 pkt w październiku, indeks oczekiwań co do przyszłości zwiększył się w tym czasie ze 104,5 pkt do 106,1 pkt. Indeks klimatu biznesowego zwiększył się zaś ze 109,5 pkt do 110,5 pkt, najwyższego poziomu od kwietnia 2014 r. Gospodarka naszego największego partnera handlowego nabiera sił, co może również być dobrą wiadomością dla polskiej gospodarki i naszego rynku akcji. WIG20 zbliżał się we wtorek do poziomu 1,8 tys. pkt, a od początku tygodnia zyskał ponad 2,5 proc. Udzieliły mu się dobre nastroje na światowych giełdach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Początek drugiej kadencji prezydenckiej Donalda Trumpa przyniósł inwestorom dużo wstrząsów i rozczarowań. Choć indeks S&P 500 jeszcze w lutym ustanowił rekord wszech czasów. Powrót do trwałych zwyżek może być bardzo trudny.
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas