Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.05.2017 06:02 Publikacja: 09.05.2017 06:02
Rynki już po pierwszej turze wyborów uznały, że Emmanuel Macron będzie nowym prezydentem Francji. W poniedziałek doszło więc już tylko do realizacji zysków.
Foto: Archiwum
Scenariusz, w którym Emmanuel Macron odnosi zwycięstwo nad Marine Le Pen i zostaje nowym prezydentem Francji, był już od dłuższego czasu zdyskontowany przez inwestorów. Rynkowe reakcje na wynik drugiej tury wyborów prezydenckich były więc powściągliwe. Po dosyć dobrym dniu na azjatyckich giełdach (większość z nich umiarkowanie zyskiwała) większość europejskich indeksów lekko traciła w trakcie poniedziałkowej sesji. Francuski indeks CAC 40 zaczął dzień od lekkich zwyżek i osiągnął najwyższy poziom od wybuchu światowego kryzysu. Bardzo szybko jednak znalazł się na minusie i tracił w ciągu dnia nawet 0,9 proc. Przez dwa tygodnie, które minęły od pierwszej tury wyborów prezydenckich, indeks ten zyskał prawie 6 proc. Inwestorzy mogli więc uznać, że nadszedł czas na realizację zysków.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Prezydent Stanów Zjednoczonych zarówno kieruje się doświadczeniami z lat 80., jak i chętnie słucha doradców, takich jak Peter Navarro. Marzy o powrocie swojego kraju do potęgi przemysłowej, jaką był w latach poprzedzających liberalizację handlu światowego.
Zmarł papież Franciszek. O śmierci głowy Kościoła katolickiego poinformował Watykan.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas