Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.09.2018 15:58 Publikacja: 26.09.2018 15:58
2 zdjęcia
ZobaczFernando Hadad, to kandydat Partii Pracujących i jego potencjalny rywal w drugiej turze.
Foto: AFP
To nie jest dobry rok dla brazylijskich aktywów. Real stracił od początku stycznia około 20 proc. wobec dolara, co plasuje go w gronie najgorszych walut świata. Bovespa, główny indeks brazylijskiej giełdy, w połowie czerwca wpadł w bessę. Od tamtego momentu już się solidnie odbił, ale w zeszłym tygodniu był wciąż o około 15 proc. niżej od tegorocznego szczytu. Największa gospodarka Ameryki Południowej nie jest w łaskach inwestorów, choć teoretycznie powinni oni docenić to, że jej sytuacja się nieco poprawiła względem zeszłego roku. Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się, że brazylijski PKB wzrośnie w 2018 r. o 2,3 proc., po tym jak w 2017 r. zwiększył się o 1 proc., a w 2016 r. spadł o 3,5 proc. Co prawda inflacja przyspieszyła z 2,86 proc. w styczniu do 4,19 proc. w sierpniu, ale czy jest to poziom, który mógłby wystraszyć inwestorów na tyle, by tak silnie wyprzedawali reala? Problem leży po części w polityce banku centralnego Brazylii, który od marca utrzymuje główną stopę procentową na najniższym w historii poziomie 6,5 proc. Inwestorów mogą niepokoić również problemy strukturalne brazylijskiej gospodarki, w tym deficyt finansów publicznych, który w zeszłym roku wyniósł aż 7,8 proc. PKB. Największym czynnikiem niepewności są jednak wybory prezydenckie (połączone z parlamentarnymi i samorządowymi), których pierwsza tura odbędzie się 7 października, a ewentualna druga 28 października. Będą one niezwykłym pojedynkiem ekscentrycznego, prawicowego radykała z bezbarwnym lewicowcem, mającym poparcie siedzącego w więzieniu, ale wciąż popularnego eksprezydenta.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas