Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.07.2019 07:35 Publikacja: 29.07.2019 05:00
Foto: AFP
Dzięki kupowaniu ETF opartego na indeksie S&P 500 (SPY) na koniec każdej sesji i sprzedawaniu go od razu na otwarciu można było uzyskać stopę zwrotu ponad 670 proc. (bez uwzględnienia dywidend) przez ostatnie 26 lat – wynika z danych Bespoke Investment Group. Dla porównania, gdyby dla odmiany kupować ETF na otwarciu i sprzedawać na zamknięciu każdej sesji, od 1993 r. można byłoby stracić ponad 11 proc.
Jak podkreślają autorzy raportu, ma to związek z większymi wahaniami, jakie następują w trakcie zamknięcia giełdy. – Większość najważniejszych wydarzeń rynkowych, takich jak publikacje danych ekonomicznych i raporty o zarobkach, jest udostępniana po godzinach lub na rynku przedsesyjnym, co powoduje, że SPY otwiera się wyżej lub niżej w porównaniu z zamknięciem poprzedniego dnia – tłumaczy Justin Walters, współzałożyciel Bespoke. Stopa zwrotu różni się jednak znacząco w różnych okresach. Od początku roku strategia kupowania na początku sesji przyniosła 15 proc. zysku, a kupowania na koniec sesji zaledwie 4 proc. DOS
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PKB strefy euro wzrósł w pierwszym kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dane te były dużo lepsze od prognoz. Niemcy i Francja uniknęły recesji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Chińskie władze zawiesiły 125-procentowe cło na amerykański etan. Zrobiły to, by ratować swój przemysł chemiczny, nie posiadający odpowiedniej alternatywy wobec surowca z USA.
Globalizacja to dla mnie działanie korytarzy handlowych w świecie transakcji oraz w postaci fizycznych szlaków handlowych. Te przepływy nie znikną, tylko się przesuną – mówi Ernesto Torres Cantú, globalny szef international w Citi.
Departament Wydajności Rządowej miał przynieść podatnikom biliony dolarów oszczędności. Jak na razie chwali się zaoszczędzeniem 160 mld USD, ale realne cięcia były prawdopodobnie kilka razy niższe, a kontrowersje związane z pracą tej instytucji bardzo duże.
Początek drugiej kadencji prezydenckiej Donalda Trumpa przyniósł inwestorom dużo wstrząsów i rozczarowań. Choć indeks S&P 500 jeszcze w lutym ustanowił rekord wszech czasów. Powrót do trwałych zwyżek może być bardzo trudny.
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas