Efekty pandemii zniknęły na wielu liczących się rynkach

Pandemia dała giełdom nowe życie. W 2020 r., który upływał pod znakiem wielkiej zmienności, handel na europejskich parkietach kwitł. W wielu przypadkach boom na inwestycje szybko jednak się skończył. W 2021 r. większość rynków wróciła praktycznie do stanu sprzed pandemii, jeśli chodzi o aktywność inwestorów. Nie brakowało jednak i takich, gdzie handel nadal kwitł. Warszawska GPW w europejskiej stawce poradziła sobie całkiem nieźle – wynika z danych opublikowanych przez Europejską Federację Giełd (FESE).

Publikacja: 20.01.2022 05:03

Efekty pandemii zniknęły na wielu liczących się rynkach

Foto: Adobestock

Efekt pandemiczny w postaci wyższych obrotów wygasł na wielu z największych europejskich giełd. Doświadczył tego chociażby Londyn. Na LSE obroty w 2021 r. spadły prawie o 30 proc. w porównaniu z 2020 r. Oczywiście dodatkowy elementem są w tym przypadku dalsze konsekwencje brexitu. W europejskiej stawce gorszy wynik zanotowała jedynie niewielka giełda na Malcie, gdzie obroty rok do roku spadły blisko o 45 proc.

Zauważalne spadki dotknęły też i inne ważniejsze rynki. Mocno ucierpiał choćby parkiet szwajcarski, gdzie obroty spadły prawie o 29 proc. W Hiszpanii obniżyły się o około 12 proc. Prawie 7-proc. spadek zaliczył też rynek niemiecki.

A co z warszawską giełdą? W oficjalnych danych FESE zaliczyła ona co prawda spadek obrotów, ale był o symboliczny. Wyniósł zaledwie 0,1 proc. Jednak warto wziąć pewną poprawkę, jeśli chodzi o te dane. Ważną rolę odgrywa w nich bowiem kurs walutowy. Dane w obrotach przeliczone są na euro. Gdyby natomiast patrzeć na nie w krajowej walucie, to GPW rok do roku zaliczyła wzrost obrotów. Wyniósł on 6 proc.

GG Parkiet

Nieznacznie lepiej poradziła sobie natomiast giełda w Wiedniu, gdzie wzrost aktywności inwestorów sięgnął prawie 7 proc. I choć tamtejszy rynek może pochwalić się większą dynamiką, to wyraźnie przegrywa z Warszawą, jeśli chodzi o wartość zrealizowanych zleceń. W 2021 r. na GPW było to prawie 70 mld euro, podczas gdy w Wiedniu obroty osiągnęły niecałe 37 mld euro.

Do udanych poprzedni rok mogą natomiast zaliczyć takie rynki jak chociażby Nasdaq Nordics & Baltics czy Euronext. Na pierwszym z nich obroty wzrosły o 8,5 proc., a na drugim prawie o 14 proc. Liderem zestawienia pod względem dynamiki jest natomiast niewielka giełda bułgarska. Tam rok do roku obroty wzrosły aż o ponad 70 proc.

Co może przynieść ten rok na giełdach? Eksperci niemal jednogłośnie powtarzają, że rynek będzie bardziej wymagający, a inwestorzy giełdowi będą musieli stawić czoła wielu wyzwaniom.

Z perspektywy operatorów giełdowych wcale nie musi być to jednak zła informacja. Wszak na giełdzie obowiązuje zasada, że nieważne, co się na rynkach dzieje – byle się działo. Początek roku pod względem obrotów, przynajmniej na GPW, jest natomiast obiecujący. PRT

Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Rosja wraca do próby szantażu nuklearnego
Gospodarka światowa
Trudny kwartał gigantów z MSCI Europe. Najlepsze banki i ochrona zdrowia