W środowym raporcie S&P zauważa, że w następstwie niedzielnych wyborów do parlamentu w Polsce prawdopodobnie dojdzie do zmiany rządu. To, w ocenie analityków agencji, przybliża Polskę do odblokowania KPO, nie jest natomiast zwiastunem ostrego zwrotu w polityce fiskalnej.
„Każdy nowy rząd będzie musiał zmierzyć się z rozchwianiem globalnych rynków finansowych, negatywnymi skutkami stagnacji w niemieckiej gospodarce, podwyższoną krajową inflacją, a także brakiem równowagi w finansach publicznych, której nie da się prawdopodobnie szybko przywrócić ze względu na zbliżające się wybory samorządowe, do europarlamentu oraz prezydenckie” – napisali Ludwig Heinz i Karen Vartapetov.
Analitycy z S&P przypominają, że przedwyborcza hojność dotychczasowego rządu, w połączeniu z wcześniejszymi obniżkami podatków oraz znaczącym wzrostem wydatków na zbrojenia, sprawiła, że w projekcie ustawy budżetowej na 2024 r. zapisany został deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 4,5 proc. PKB. – Spodziewamy się, że nowy rząd przeprowadzi pewną konsolidację finansów publicznych w najbliższych kilku latach – napisali.
Według nich w praktyce deficyt sektora finansów publicznych w 2024 r. może się okazać nieco mniejszy niż zapisano w projekcie ustawy budżetowej, bo rządowi może się nie udać zrealizować wszystkich zaplanowanych wydatków, a wzrost gospodarczy może być nieco szybszy niż sugerują obecne prognozy. W kolejnych latach deficyt będzie stopniowo malał, ale do poziomu zgodnego z unijnymi regułami, czyli do 3 proc. PKB, wróci dopiero w 2026 r.
Komunikat S&P nie jest utrzymany w alarmistycznym tonie. Jako najpilniejsze zadanie dla nowego rządu analitycy agencji ratingowej wymieniają odblokowanie funduszy na KPO, a nie ograniczenie deficytu w sektorze finansów publicznych.