Frank: dalszy wzrost bardzo realny

Nadchodzący tydzień nie przyniesie raczej uspokojenia na rynku walutowym. Decydujące znaczenie dla relacji złotego wobec najważniejszych walut będzie miała sytuacja na świecie.

Aktualizacja: 26.02.2017 18:05 Publikacja: 08.08.2011 03:19

Frank: dalszy wzrost bardzo realny

Foto: GG Parkiet

Analitycy nie wykluczają umocnienia się złotego wobec franka szwajcarskiego nawet o 10 gr, ale – podkreślają – gdyby do tego doszło, nie będzie to trend trwały.

Według analityków euro będzie testować barierę 4,1 zł, ale nie powinno jej złamać; cena dolara będzie zależała od relacji tej waluty wobec euro, ale granicy 3,00 zł raczej nie przekroczy. Nikt natomiast nie chciał prognozować, jak będzie się kształtować relacja złotego w stosunku do franka szwajcarskiego.

– W dalszym horyzoncie sytuacja się nie zmieni; ostatni trend po korekcie będzie aktualny i rynek będzie się osuwał, ale już bez panicznej wyprzedaży – uważa Marcin Kiepas z X-Trade Brokers.

Grzegorz Ogonek z ING Banku Śląskiego podkreśla, że nie ma racjonalnych przyczyn, by liczyć na odwrócenie tendencji. – Wydawało się, że Europejski Bank Centralny skutecznie wpłynie na nastroje inwestorów, ale choć użył dobrego instrumentu, był on źle wycelowany – zauważa analityk.

Opinie analityków dobrze obrazowały wydarzenia na rynku walutowym z ubiegłego piątku – po porannej, gwałtownej aprecjacji franka komunikat o niższym od oczekiwanego bezrobociu w USA odwrócił na krótko tendencję, ale kilka godzin później szwajcarska waluta znów zaczęła niebezpiecznie szybko zbliżać się do granicy 3,75 zł.

– Jeśli FED przemyci sugestię, że jest gotów dodrukować pieniądze, decydując się na wprowadzenie w życie QE3, rynki mogą przyjąć to z optymizmem, przynajmniej chwilowym – podkreśla Marcin Kiepas.

Analitycy zgodnie oceniają natomiast, że rynki nie odczuły jeszcze efektów szczytu państw strefy euro z końca lipca. Ich zdaniem na kurs polskiej waluty?nie będą też miały większego?wpływu ogłaszane w najbliższych dniach dane makroekonomiczne. W piątek frank kosztował 3,71 zł, za euro trzeba było płacić 4,04 zł, a za dolara 2,86 zł.

Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce wyraźnie w dół. Jest najniższa od miesięcy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Podatek katastralny w Polsce? „Nieodzowny”
Gospodarka krajowa
Rynek usług ładowania e-aut czeka konsolidacja
Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski