Tematem obecności kobiet w biznesie, w tym głównie w zarządach największych spółek na świecie, zajmuje się obecnie wiele organizacji. Mimo bogatej literatury przedmiotu i niezliczonej liczby publikacji poświęconej kwestiom płci kulturowej odsetek kobiet na kierowniczych stanowiskach wciąż można uznać za skromny. Według najnowszych badań opublikowanych m.in. na łamach „Delaware Journal of Corporate Law" tylko jedna piąta spółek z listy „Fortune" 500 może się pochwalić obecnością kobiet w swoich zarządach.
Wciąż w mniejszości
Kobiety stanowią również znaczącą mniejszość wśród profesjonalistów pracujących na rzecz globalnych instytucji finansowych. Dzięki programom dedykowanym kobietom z pewnością rośnie świadomość, jak ważna dla funkcjonowania biznesu może się okazać równowaga pomiędzy płciami (tzw. gender balance). Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej – aktywizacja kobiet na rynku pracy w branży finansowej nie przynosi zadowalających efektów. Kobiet w instytucjach finansowych jest więcej, ale wciąż pełnią one zawodowo role wspierające biznes, takie jak marketing bądź human resources. Odsetek kobiet na stanowiskach wykonawczych spada natomiast w takich obszarach, jak ryzyko, aktuariat bądź strategiczne zarządzanie finansami (za: Oliver Wyman, „Women in Finance", 2016; zob. również Catalyst, „Women CEOs of the S&P 500", 2017 ). Sytuacja zatem nie zmienia się praktycznie od dekad – sektor finansowy wciąż zmaga się z mechanizmem zewnętrznej i wewnętrznej stereotypizacji, w wyniku której kobiety rezygnują ze swoich zawodowych ambicji nie tylko poprzez czynniki zewnętrzne (np. szklany sufit), ale również same z siebie wybierają karierę na mniej odpowiedzialnych stanowiskach. Na taką decyzję ma wpływ wiele zmiennych, tj. mniejsza pewność siebie, brak odporności na stres, męska dominacja, rodzina bądź większa emocjonalność.
Czy płeć ma znaczenie?
Założenie, iż zespoły zróżnicowane pod względem płci mogą się pochwalić lepszym potencjałem, od wielu lat stanowi przedmiot badań. Co ważne, gender equality należy rozpatrywać w szerszym kontekście zarządzania różnorodnością. Tzw. diversity management zaczyna odgrywać coraz większą rolę w kulturze korporacyjnej. W ujęciu teoretycznym różnorodność w biznesie ma znaczenie, ponieważ niesie ze sobą całe spektrum odmiennych punktów widzenia, doświadczeń i wrażliwości, co pomaga szybciej znaleźć trafne rozwiązanie biznesowe. W sektorze finansowym, a w szczególności w obszarze inwestycyjnym, kwestia diversity może być ważnym krokiem w stworzeniu nowej perspektywy biznesowej jeszcze z jednego powodu. Począwszy od 2008 r. zawrotną karierę zaczyna robić ekonomia behawioralna, która nie tylko stara się zbadać, jak emocje wpływają na decyzje inwestycyjne, ale również uświadomić sektorowi finansowemu, jak kulturowe uprzedzenia mogą zaszkodzić wydajności.
Aby dokładniej poznać te procesy, CFA Institute zapoczątkował inicjatywę Women in Finance/Women in Investment Management. Projekt poświęcony kobietom, które stanowią mniejszość w zawodach reprezentujących zarządzanie inwestycjami, to pierwszy krok do stworzenia szerszej inicjatywy wspierającej kulturę organizacyjną opartą na różnorodności w branży inwestycyjnej.
W 2016 roku CFA Institute Research Foundation przeprowadziła badanie, w którym bliżej przyjrzano się finansistom legitymującym się tytułem CFA. Jedna liczba okazała się najbardziej zaskakująca: mniej niż jedna na pięć osób posiadających tytuł CFA to kobieta. W badaniu, które zostało przeprowadzone w maju poprzedniego roku, udział wzięło 5 tys. członków CFA Institute.