Dwucyfrowy wzrost PKB

W II kwartale 2021 r. nasza gospodarka wzrosła o rekordowe 10,9 proc. To odreagowanie po załamaniu rok wcześniej.

Publikacja: 13.08.2021 10:20

Dwucyfrowy wzrost PKB

Foto: Bloomberg

Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2021 roku zwiększył się realnie o 10,9 proc. rok do roku – podał w piątek GUS.  W I kwartale PKB spadł o 0,9 proc.

To rekordowo wysoki wzrost, ale praktycznie przez wszystkich spodziewany – konsens prognoz rynkowych wynosił tu 10,8 proc. Dwucyfrowe tempo wzrostu to efekt niskiej bazy w II kwartale ubiegłego roku, gdy gospodarka notowała największe pandemiczne straty i PKB spadł aż o 8,3 proc.

GUS podał też, że w II kw. tego roku PKB wyrównany sezonowo wzrósł realnie o 1,9 proc.  kwartał do kwartału oraz o 10,7 proc. rok do roku.

- Gospodarka odrobiła pandemiczne straty i weszła na ścieżkę szybkiego wzrostu – skomentował zespół ekonomistów PKO BP. Szczegółowe dane ze strukturą PKB poznamy 31 sierpnia, ale PKO BP szacuje, że konsumpcja prywatna wzrosła o 14,8 proc. rok do roku, a inwestycje – ponad 10 proc. To imponujące dynamiki, ale kluczowym pytaniem na najbliższe kwartały jest to, czy ten trend wzrostowy jest silny i trwały. - Wyniki badań koniunktury za lipiec wskazują, że dynamika PKB na początku III kwartału normalizuje się lekko powyżej poziomu 5 proc. co jest spójne z naszym scenariuszem bazowym. W całym 2021 wzrost PKB wyniesie wg naszych szacunków 5,4 proc. – ocenia PKO BP.

Także zdaniem Jakuba Rybackiego z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Polska gospodarka odrobiła straty związane z pandemią, a łączna wartość PKB jest o 2 proc. wyższa niż w analogicznym kwartale 2019 roku. - Podobne tendencje jak dotychczas raportują jedynie państwa bałtyckie oraz Szwecja – wylicza Rybacki.

PIE też szacuje, że kolejne kwartały przyniosą systematyczny wzrost aktywności - w drugiej połowie dynamika PKB powinna oscylować blisko 5 proc. - Dużą rolę wciąż odgrywać będzie popyt zagraniczny. Równocześnie spodziewamy się niskiego wzrostu inwestycji – będzie to pokłosie słabszej formy budownictwa po skokowym wzroście cen materiałów oraz pojawianiu się niedoborów surowców – szacuje.

Gospodarka krajowa
Co gryzie polskiego konsumenta?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka krajowa
Spółki toną w raportach. Deregulacja chce to zmienić. Znamy szczegóły postulatów
Gospodarka krajowa
NBP ma już 20 proc. rezerw w złocie. Będzie duży transport z Londynu do Polski
Gospodarka krajowa
Stopa bezrobocia w marcu spadła. Blisko 830 tys. zarejestrowanych bezrobotnych
Gospodarka krajowa
Efekt Wielkanocy. Późniejsze święta odbiły się czkawką w danych
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna w dół. Kolejne dane GUS wspierające nadzieję na cięcie stóp