Byki próbują wrócić do gry po wczorajszej porażce na GPW

WIG20 rozpoczął dzień od wzrostów. Czy tym razem uda się utrzymać je do końca dnia?

Publikacja: 03.07.2024 10:59

Byki próbują wrócić do gry po wczorajszej porażce na GPW

Foto: Adobe Stock

Ostatnie dwie sesje na GPW nie napawały optymizmem. W poniedziałek byki straciły szansę na to by wyprowadzić indeks WIG20 na wyższe poziomy, zaś wczoraj gra toczyła się już tylko do jednej bramki. Dość powiedzieć, że nasz główny indeks spadł około 1 proc.

Giełdowe wzrosty

Dzisiaj jednak byki zwarł szyki i próbują się odegrać za wcześniejsze niepowodzenia. W pierwszych godzinach handlu wyglądało to całkiem nieźle, gdyż nasz flagowy indeks rósł około 0,8 proc. Wzrosty, chociaż nie aż tak duże, widać również w drugiej i trzeciej linii. mWIG40 zyskiwał rano 0,5 proc., zaś sWIG80 0,3 proc.

Poprawę nastrojów widać także na innych europejskich rynkach. DAX w pierwszych godzinach rósł 0,5 proc., zaś francuski CAC40 0,7 proc.  Wzrostami zakończyła się wczorajsza sesja na Wall Street. S&P 500 urósł 0,6 proc., dzięki czemu po raz pierwszy w historii zakończył notowania powyżej 5500 pkt. Nasdaq zyskał 0,8 proc. i również po raz pierwszy przebił poziom 18 tys. pkt Dzisiaj na Wall Street skrócony dzień handlu.

Optymizmem powiało też z rynków azjatyckich. Znów mocno zaprezentował się Nikkei225, który zyskał prawie 1,3 proc. Hang Seng tuż przed końcówką notowań zyskiwał 1,2 proc. Dzień na plusie zakończył Kospi. Urósł 0,5 proc.

Złoto w górę, bitcoin w dół

Patrząc na inne aktywa widać chociażby cofnięcie dolara, po wczorajszym wystąpieniu szefa Fed. To wspiera m.in. notowania złota, które drożeje o 0,6 proc. i zbliża się ponownie do poziomu 2350 USD za uncję. Do wzrostów wraca także ropa naftowa. Jest to ruch o około 0,3 proc. i dzięki temu ropa WTI melduje się powyżej 83 USD za baryłkę. Presję spadkową widać zaś na rynku kryptowalut. Bitcoin traci prawie 2 proc. i spadł już poniżej 61 tys. USD.

Czym dzisiaj będą żyli inwestorzy? - Dzisiejszy kalendarz ekonomiczny zawiera kilka istotnych publikacji, które mogą mieć wpływ na globalne rynki finansowe. Inwestorzy otrzymają ostateczne dane PMI dla sektora usług z głównych gospodarek świata oraz raport ADP o zatrudnieniu z USA. Następnie opublikowany zostanie raport ISM dla sektora usług oraz raport o zamówieniach na dobra trwałe za maj. Na koniec dnia opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, który rzuci światło na potencjalne perspektywy polityki pieniężnej Fed- wskazują analitycy XTB. W Polsce poznamy zaś decyzję RPP w sprawie stóp procentowych 

Giełda
Pierwsze sześć miesięcy w USA należało do technologii. Co dalej?
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Giełda
GPW pod presją z rynków europejskich
Giełda
Spadki na GPW. Niedźwiedzie nie zamierzają tanio sprzedawać skóry
Giełda
Problemy producentów leków i powrót amerykańskiej gwiazdy
Materiał Promocyjny
NIS2 - skuteczne metody zarządzania ryzykiem oraz środki wdrożenia
Giełda
Europa testuje wsparcia
Giełda
Pogorszenie nastrojów na rynkach. Na GPW znów czerwono