Spokojny finisz tygodnia w Warszawie

Najważniejsze indeksy zakończyły piątkową sesję w okolicach kreski. Przy niskich obrotach i przy braku ważniejszych wydarzeń zabrakło impulsu do zwyżek.

Publikacja: 30.07.2023 21:00

Spokojny finisz tygodnia w Warszawie

Foto: fot. mat. prasowe

Ostatecznie indeks szerokiego rynku spadł o symboliczne 0,03 proc. WIG20 zakończył dzień stratą 0,02 proc., a mWIG40 0,2 proc. Na tym tle dobrze wypadł indeks małych firm, który wzrósł o 0,2 proc. Wartość obrotów sięgnęła około 763 mln zł.

Wśród największych firm najlepiej wypadły walory Allegro, które zyskały 1,9 proc. Z dobrej strony pokazały się też banki. Papiery Santandera zyskały 0,6 proc., a Banku Pekao 0,3 proc. Na przeciwnym biegunie były spółki surowcowe i przemysłowe. Walory Grupy Kęty przecenione zostały o 2,6 proc., a JSW o 1,3 proc. Potaniały też akcje PGE.

Spośród średnich firm najmocniej zyskały papiery XTB, które wzrosły o 2,9 proc. Inwestorzy chętnie kupowali też walory Grupy Pracuj i CCC. Na czerwono świeciły zaś m.in. akcje PKP Cargo, Eurocashu czy energetycznej Enei. Spadki nie przekroczyły jednak 3,2 proc.

Zdecydowanym liderem wzrostów wśród maluchów był Shoper, którego walory podrożały o 8,6 proc. Z dobrej strony pokazał się też technologiczny Medicalgorithmics oraz GreenX. Na przeciwnym biegunie były akcje ukraińskiej Astarty oraz Forte.

Wśród branżowych indeksów najlepiej wypadły WIG-nieruchomości oraz WIG-budownictwo. Wzrost nie przekroczył 0,6 proc. Na przeciwnym biegunie były zaś WIG-spożywczy i WIG-leki.

Na europejskich parkietach to kupujący mieli więcej do powiedzenia. Po południu niemiecki DAX rósł o 0,4 proc., a francuski CAC40 o 0,2 proc.

Warto powiedzieć, że w pierwszych godzinach sesji za Atlantykiem dominowali kupujący. S&P 500 rósł o 1 proc., a technologiczny Nasdaq o 1,8 proc. Inwestorzy w ten sposób mogą reagować na dobre dane napływające z amerykańskiej gospodarki, które coraz mocniej wskazują na to, że powiedzie się jej tzw. miękkie lądowanie, na które liczyli inwestorzy.

Giełda
WIG wciąż czeka na „okienko pogodowe”
Giełda
Złoty blokuje hossę
Giełda
GPW podporządkowana nastrojom na świecie
Giełda
Czyli jednak stagflacja?
Giełda
100 tys. pkt wciąż nie dla nas
Giełda
Spadki na GPW. WIG wciąż czeka na 100 tys. pkt. Złoto z nowym rekordem
Giełda
Zwycięzcy i przegrani ceł samochodowych