Na warszawskim parkiecie optymizm udzielił się jedynie w pierwszej godzinie sesji kiedy to indeks WIG20 przekroczył granicę 1950 pkt. Później jednak rozpoczął się ruch spadkowy, który dominował do końca sesji, co stawia powyższy poziom w roli lokalnego oporu. Wśród komponentów aż czternaście spółek zakończyło dzień ze stratą. Największy spadek zanotowało LPP (-8,70%), czemu nie towarzyszyła publikacja istotnych danych, co sugeruje korektę techniczną w trwającym od października ruchu wzrostowym. Drugi pod względem strat był mBank, który spadł o 4,55%, Wśród spółek wzrostowych na pierwszym miejscu znalazło się PGE z wynikiem 2,13%. Spółka poinformowała dzień wcześniej o planach budowy sieci LTE 450 MHz dla sektora energetycznego w ciągu najbliższego półtora roku.
Spadkom na rynku akcji nie towarzyszyło osłabienie złotego – kurs EUR/PLN znajduje się w okolicy 4,68, a USD/PLN obniżył się do 4,36.
O 14:30 zostaną opublikowane dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Poznamy dynamikę inflacji CPI w grudniu, co do której rynek oczekuje spowolnienia z 7,10% w listopadzie do 6,50%, a także tempo wzrostu inflacji bazowej, w przypadku której rynki także oczekują wyhamowania do 5,70% (poprzednio 6,00%). O tej samej godzinie poznamy także dane z rynku pracy w postaci wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W tej kategorii oczekiwany jest wzrost do 215 tys. z obserwowanych poprzednio 204 tys.
Umiarkowanie pozytywne kwotowania kontraktów terminowych na czołowe światowe indeksy giełdowe sugerują pozytywne otwarcie rynku w Warszawie.
Zwyżki na Wall Street w oczekiwaniu na raport o inflacji
Krzysztof Tkocz, BDM
Wczorajsza sesja na GPW zakończyła się spadkami głównych indeksów. WIG20 przy obrotach sięgających 1,3 mld PLN stracił 1,2% i zatrzymał się na poziomie 1914,7 pkt. Podczas środowych notowań, do najsłabszych polskich blue chips należały takie podmioty jak: LPP (-8,7%), mBank (- 4,6%) oraz Kęty (-3,8%). Z drugiej strony indeksu znalazły się m.in. takie spółki jak: PGE (+2,4%), JSW (+1,7%) oraz Cyfrowy Polsat (+0,9%). Również ze zniżką finiszowały średnie i małe podmioty, a mWIG40 i sWIG80 straciły odpowiednio 1,2%/0,3%. Sektorowo najlepiej poradził sobie WIG-spożywczy zyskując 0,4%, z drugiej strony największej przeceny doświadczyła „odzieżówka” (-7,5%). Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniły się walory Medinice, które zyskały 10,8%, natomiast najgorzej radziły sobie akcje LPP (-8,7%).