EUR/USD znów powyżej parytetu (złoty odzyskuje siły), bitcoin wybił się ponad 20000 USD, od rana drożeje złoto.
W Azji zielono
Piotr Neidek, BM mBanku
Umocnienie złotego, solidna zwyżka bitcoina oraz rozlewająca się zieleń po azjatyckich parkietach, mogą na dzień dobry wprawić w pozytywny nastrój graczy znad Wisły. W Azji praktycznie wszystkie liczące się indeksy zyskują na wartości. Po kilku dniach dekoniunktury, dzisiaj Hang Seng Index odrabia straty. Kilka minut przed godziną 7.00 chiński benchmark zyskiwał 2,7%. Obecnie zachodzi wysokie prawdopodobieństwo wyrysowania popytowej formacji młotka. Ta tygodniowa struktura mogłaby okazać się remedium na zagrożenie płynące z długoterminowego wykresu.
W USA sesja przebiegała pod dyktando kupujących. Wprawdzie skala zwyżki nie była zbyt okazała, to jednak kluczowe benchmarki zyskały na wartości. Transportowy indeks DJTA zakończył dzień pod kreską, ale finisz wypadł powyżej otwarcia. To wystarczyło do wyrysowania popytowej świeczki na wykresie ww. indeksu. Ciekawie prezentuje się S&P 500 w ujęciu liniowym. Na wykresie widoczna jest pozytywna reakcja na strefę wsparcia. Wczoraj benchmark szerokiego rynku powrócił nad poziom 4000 punktów. Jak na razie wygląda to na korektę wzrostową, ale jak dzisiaj pęknie opór 4062 pkt, sytuacja techniczna ulegnie znaczącej poprawie.
Po czwartkowej przecenie DAX nadal ma szansę za dodatnie zakończenie tygodnia. Nawet jeżeli niemiecki indeks nie zdołałby finiszować powyżej piątkowego zamknięcia sprzed kilku dni, to i tak byki są w korzystnej sytuacji. Na tygodniowym wykresie nadal wisi popytowa świeczka. Jej umiejscowienie nad średnioterminowym wsparciem wydłuża nadzieję na utrzymanie się niemieckiej Xetry wewnątrz trójkątnej konsolidacji. Dopiero zamknięcie tygodnia poniżej 12300-12400 pkt stanowiłoby problem dla byków. Obrona wciąż trwa i jak na razie niedźwiedzie nie mają zielonego światła do wyprowadzenia spadkowej kontry.