Brak perspektyw na wzrosty na rynku akcji

Inwestorzy wycofują się z rynku akcji. WIG20 stać już tylko na długoterminowy trend boczny?

Aktualizacja: 26.02.2017 19:48 Publikacja: 11.07.2011 15:01

Brak perspektyw na wzrosty na rynku akcji

Foto: Fotorzepa, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Indeks największych spółek w poprzednim tygodniu oscylował w okolicy 2800 punktów, co należy uznać jako kontynuację średnioterminowego trendu bocznego. Od początku roku WIG20 wzrósł z 2388 punktów do 2800 punktów, co oznacza wzrost o 412 punktów, czyli ponad 17 procent. Zdobycie celu średniorocznych wzrostów na poziomie 10-20 procent, co jest w granicach możliwości krajowych spółek, jest wystarczającym wytłumaczeniem, dlaczego indeks przestał rosnąć.

Brak perspektyw zwyżki i pogarszające się otoczenie makroekonomiczne przyczyniają się do powolnego, ale systematycznego wycofywania się inwestorów z rynku akcji. Potwierdza to raport Analiz Online i Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, gdzie podsumowano, że klienci wnieśli w I półroczu bieżącego roku do funduszy inwestycyjnych niecałe 2 mld zł, najmniej od 3 kolejnych półroczy.

W tej sytuacji można postawić hipotezę, że WIG20 stać co najwyżej na długoterminowy trend boczny. Niestety w tym przypadku potencjalny zysk jest niewspółmierny do konieczności podjęcia dużego ryzyka inwestycyjnego.

Nastroje inwestorów pozostają niezmienione, to znaczy podtrzymany dystans do zmian zachodzących na rynku akcji w oczekiwaniu na średnioterminowe rozstrzygnięcia o zasięgu większym niż 100 czy 150 punktów.

Liczba otwartych pozycji na kontraktach terminowych na WIG20 wciąż nie przekroczyła 100 tys. sztuk, co wynika między innymi z pełni sezonu wakacyjnego. Wobec niskiej zmienności i oczekiwaniu marazmu, inwestorzy nie angażują się również na rynku terminowym.

Dzisiaj został opublikowany wskaźnik CLI OECD za maj, który wzrósł dla Polski o 0,13 procent licząc miesiąc do miesiąca ale spadł rok do roku o 0,24 procent. Odczyt nie miał bezpośredniego przełożenia na notowania na rynku akcji, ale wskazuje na zadyszkę gospodarczą wielu krajów europejskich.

Warszawski parkiet zniżkuje na trzy godziny przed zamknięciem o 0,6 procent. Indeks blue chipów, mWIG40 oraz sWIG80 zniżkują podobnie na niewielkich obrotach, sięgających 0,27 mld zł. Inwestorzy czekają na rozstrzygnięcia dotyczące kolejnego pakietu pomocowego dla Grecji oraz kryzysu zadłużenia w Portugalii, które będą dzisiaj tematem rozmów ministrów finansów euro grupy.

Złoto oscyluje wokół 1549 dol. czyli utrzymuje się w pobliżu historycznego rekordu. Analitycy wskazują, że jedna informacja negatywna o skali międzynarodowej, może przełożyć się na nowy rekord cen kruszcu.

Giełda
WIG20 wybija opór przy rekordach PKO BP
Giełda
Rekordowe kwartalne wyniki Netflixa wypychają akcje o ponad 11% w handlu posesyjnym
Giełda
Europa wraca do łask?
Giełda
Mieszane nastroje na rynkach, akcje spółek kosmicznych szybują
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Giełda
Nadchodzą sądne dni dla krajowych akcji
Giełda
WIG20 w grze o odrobienie straty z 2024 roku