Otwarcie na plusie

Od kwietnia na rynku mamy do czynienia z krótkoterminowym trendem spadkowym. Inwestorzy zastanawiają się teraz czy jest on tylko korektą w dłuższym trendzie wzrostowym, czy może rynek zmienił charakter i nastał teraz czas niedźwiedzi.

Aktualizacja: 26.02.2017 19:13 Publikacja: 19.07.2011 10:27

Otwarcie na plusie

Foto: Fotorzepa, Piotr Gęsicki PG Piotr Gęsicki

Zapora 2700 pkt. na indeksie dwudziestu największych spółek została przełamana. Był to poziom wyznaczony przez dwa lokalne minima (z 12 lipca i z 15 marca) oraz bariera psychologiczna, która mogła pomóc zatrzymać przecenę na rynku akcji. Mimo tego, w obliczu wciąż nierozwiązanych problemów strefy euro i nakładających się na to sporów klasy politycznej w USA, sprzedający nie mieli problemów z pokonaniem tego poziomu i sprowadzili indeks aż 25 pkt. poniżej tej wartości.

Od rekordu trendu zapoczątkowanego w 2009 roku do poniedziałkowego minimum Wig20 oddał już blisko 10 proc. Na szerokim rynku korekta sięga niecałych 8 proc.

Warto jednak zauważyć, że gracze wciąż nie wykazują dużej aktywności, a poniedziałkowe spadki odbyły się przy obrotach niskich nawet w porównaniu w pierwszym półroczem bieżącego roku - czyli od czasu kiedy notowania akcji na GPW w średnim terminie pozostają w trendzie horyzontalnym.

Początek wtorkowych notowań to próba odreagowania wczorajszych spadków. Wig i Wig20 rozpoczęły dzień od wzrostów, jednak małe i średnie spółki kontynuują wczorajszą przecenę. Wśród blue chipów najbardziej na wartości zyskują udziały PKO BP. Wczoraj podano informację o tym, że wielkość pakietu oferowanych akcji nie przekroczy 15 proc., czyli znacznie mniej niż się spodziewano. Początkowo szacowano, że na rynek może trafić nawet 25 proc. udziałów.

W kalendarzu makroekonomicznym najważniejsze będą dziś informacje o bieżącej sytuacji oraz o sentymencie ekonomicznym w Niemczech, jak i w całym eurolandzie, które napłyną na rynek o godzinie 11:00 razem z danymi o zamówieniach budowlanych. W następnej kolejności podane zostaną odczyty z polskiej gospodarki. O godzinie 14:00 poznamy polską produkcję przemysłową oraz inflację producentów PPI. Natomiast W tym samym czasie w USA zostaną opublikowane informacje o liczbie rozpoczętych budów domów i ilości wydanych pozwoleń na budowę.

Na rynku walutowym poranek przebiega spokojnie. Na eurodolarze praktycznie bez zmian. O godzinie 9:00 wspólna waluta zyskuje do dolara 0,08 proc. Część graczy zrealizowała dziś zyski na rynku franka szwajcarskiego, który kosztuje 3,46487 złotego.

Niepokój na rynkach międzynarodowych wywołany spekulacjami co do sytuacji w strefie euro oraz dodatkowo sytuacją polityczną w USA, powoduje że inwestorzy wciąż szukają bezpiecznej lokaty dla swojego kapitału.

Podczas gdy ryzyko na międzynarodowych parkietach akcji jest postrzegane jako zbyt wysokie, nowe rekordy notują frank szwajcarski i złoto. W poniedziałek na notowaniach szwajcarskiej waluty wyrażonej w złotych wyznaczono kolejny historyczny rekord na poziomie 3,5444, z kolej na chwilę przed zamknięciem poniedziałkowej sesji uncja złota kosztowała ponad 1607 dolarów. Dziś ceny utrzymują się blisko tego maksimum dzięki czemu jest szansa na wyznaczenie kolejnej rekordowej ceny cennego kruszcu.

[link=http://www.parkiet.com/temat/34.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_komentarze.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/temat/63.html][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_notowania.jpg][/link][link=http://www.parkiet.com/forum/viewforum.php?f=1&sid=9c67f579475385040cef9b2cd2645f8e][obrazek=/materialy/stopka_artykuły/spółki_forum.jpg][/link]

Giełda
Giełdy w cieniu niepewności (Komentarz tygodniowy)
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Stutysięcznik zdobyty
Giełda
Niezapomniane dni na warszawskiej giełdzie
Giełda
Najlepszy tydzień od początku roku
Giełda
Ryzyko korekty
Giełda
Niezwykły tydzień na warszawskiej giełdzie