Francuski CAC40 spada w poniedziałek po południu o 0,2 proc., niemiecki DAX traci 0,5 proc., brytyjski FTSE250 zniżkuje o 0,2 proc., a hiszpański IBEX35 o 0,5 proc. Słabe nastroje panują również na warszawskim parkiecie. WIG20 traci po południu 0,4 proc., a WIG 0,2 proc. Na 0,4-proc. minusie jest ponadto indeks WIG30, którego obliczanie warszawska giełda rozpoczęła dzisiaj.
Mieszane sygnały płyną z publikowanych dziś danych makroekonomicznych. Wyższy od oczekiwań analityków okazał się indeks PMI dla przemysłu Chin, który we wrześniu wyniósł 51,2 pkt. Osiągnął tym samym poziom najwyższy od sześciu miesięcy. Gorsze od prognoz i od poziomów zanotowanych w sierpniu były indeksy PMI dla przemysłu Francji, Niemiec i strefy euro. Oczekiwania przebiły zaś ich indeksy PMI dla usług. PMI dla przemysłu Francji wyniósł we wrześniu 49,5 pkt, co oznacza spadek o 0,2 pkt w porównaniu z sierpniem. Eksperci prognozowali, że wskaźnik sięgnie 50 pkt. Indeks PMI dla usług tego kraju wzrósł o 1,8 pkt, do 50,7 pkt, i w efekcie o 1,5 pkt przebił prognozy. W wypadku indeksu PMI dla przemysłu Niemiec eksperci spodziewali się wzrostu o 0,4 pkt, do 52,2 pkt. Wskaźnik spadł jednak do 51,3 pkt. O 1,4 pkt wzrósł indeks PMI dla usług w tym kraju. We wrześniu sięgnął 54,4 pkt, wobec prognozowanych 53,1 pkt. Indeks PMI dla przemysłu strefy euro spadł o 0,3 pkt, do 51,1 pkt (wobec prognozowanego wzrostu do 51,7 pkt), a dla usług zwiększył się o 1,4 pkt i sięgnął 52,1 pkt (eksperci oczekiwali 51 pkt). Dziś czeka nas jeszcze publikacja indeksu PMI dla przemysłu USA. Analitycy prognozują, że we wrześniu zwiększył się o 0,9 pkt, do 54 pkt. Na poniedziałek zaplanowano również wystąpienia szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego oraz trzech przedstawicieli Fedu.
W gronie największych spółek z warszawskiej giełdy po południu najlepiej radzą sobie BRE Bank i Bank Handlowy, których kursy rosną o odpowiednio 3,3 proc. i 1,8 proc. Na drugim biegunie znajdują się papiery Pekao i Kernela, których kursy spadają o odpowiednio 1,5 proc. i 1,4 proc. Najwięcej dzieje się dziś w handlu akcjami Telekomunikacji Polskiej. Do 14.00 właściciela zmieniły akcje warte ponad 200 mln zł, a kurs rośnie o 0,3 proc. Wzmożone obroty to zasługa dwóch dużych transakcji. W jednej właściciela zmieniły 2 mln papierów, a w drugiej 21,5 mln akcji. Nowego prezes spółki Bruno Duthoit zapowiedział, że jego priorytetami będą wzrost przychodów i zysków grupy. Potwierdził, że spółka jest w końcowym etapie sprzedaży portalu Wirtualna Polska. Ocenił ponadto, że to nie jest czas, by największy akcjonariusz polskiej spółki pozbywał się jej akcji. Na szerokim rynku na uwagę zasługuje Arctic Paper, którego kurs rośnie o 16,8 proc. Udanego dnia nie mają za to akcjonariusze Travelplanet.pl, którego papiery tanieją o 20,1 proc.