Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 17:53 Publikacja: 01.10.2015 06:00
Krzysztof Boryczko, zarządzający portfelem, Money Makers
Foto: GG Parkiet
Na naszym krajowym parkiecie indeks WIG20 zdołał obronić dzienne minimum z okolic 2000 punktów, a więc poziomu widzianego wcześniej w 2012 i 2011 r. Szeroki kanał trendu horyzontalnego został zatem utrzymany. Pytanie, na jak długo, nasuwa się samo. Ostatnie odczyty makro naszego zachodniego sąsiada, zarazem głównego partnera handlowego, nie wskazują niczego złego, jednakże wczorajsze gorsze od prognoz dane o sprzedaży detalicznej czy wtorkowy odczyt CPI (też wczorajszy odczyt dla całej strefy euro) dają podstawę, by zakładać zwiększenie pomocy ze strony EBC. Za oceanem natomiast jesteśmy w przededniu zaostrzenia polityki monetarnej. Sporo wskazuje, że pierwsza podwyżka stóp procentowych będzie jeszcze w 2015 ., pierwszy raz od dziewięciu lat. Zestawiając ze sobą rynki pod kątem przeprowadzanych w przeszłości QE, można zaobserwować relatywną słabość rynków zaraz po rozpoczęciu wprowadzania bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej. Biorąc pod uwagę powyższe, wydaje się, że teraz warto większą uwagę skierować na rynki akcyjne na Starym Kontynencie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogły kontynuować zeszłotygodniowe zwyżki. Ich tempo jednak wyraźnie spowolniło.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Indeksy europejskie pokazują dziś mieszane nastroje. WIG20 utrzymuje niewielki wzrost (+0,42%), podobnie jak niemiecki DAX (+0,34%). Za oceanem amerykańskie indeksy oddają zyski z początku sesji - S&P500 traci 0,65%, a Nasdaq spada o 1,21%.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł lekki wzrost głównego indeksu, WIG20, o 0,42%, do poziomu 2805 pkt. mWIG40 nie zanotował większych zmian (0,04%) podczas gdy sWIG80 podbił o 0,29%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,82 mld złotych.
Globalne rynki akcji mają za sobą tydzień solidarnego odbicia zbudowanego na nadziejach na zakończenie wojny celnej prowadzonej przez USA z całym światem oraz sygnałach, iż amerykański bank centralny może być bliżej obniżek ceny kredytu.
Atak szczytowy na WIG-u został skutecznie przeprowadzony. Nie było to łatwe zadanie, gdyż wcześniej pojawiła się lawina podaży na GPW.
Tydzień na warszawskiej giełdzie stał pod znakiem rekordów. Piątek WIG zamknął na niewielkim plusie i nadal był powyżej 100 tys. pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas