Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 10.09.2016 09:47 Publikacja: 10.09.2016 09:47
Michał Mordel, analityk, Vestor DM
Foto: Archiwum
W ostatnim tygodniu poza typowymi instrumentami zarządzania średnioterminową płynnością finansową w funduszach uwagę zwróciły BOŚ – z obrotami na poziomie ponad 4 mln zł był najbardziej płynnym papierem na rynku, oraz GEO Mieszkanie i Dom, na którym we wtorek w transakcjach pakietowych właściciela zmieniło 10 tys. papierów, generując obrót na poziomie 1 mln zł.
Liderem zwyżek pozostaje Getin Noble Bank – z 32 serii notowanych na części detalicznej Catalyst już jedynie dziewięć pozostaje z YTM powyżej 10 proc. Pierwszy impuls do spadku rentowności w postaci propozycji Kancelarii Prezydenta dotyczącej kredytów frankowych został dodatkowo wzmocniony dobrymi (z perspektywy wiarygodności kredytowej) wynikami za pierwsze półrocze, które pokazały skuteczność wprowadzonych działań restrukturyzacyjnych i spełnienie wymagań kapitałowych nałożonych przez KNF. Wśród największych spadków oprócz spółek podwyższonego ryzyka, w których dość regularnie widzimy duże wahania kursu (jak Admiral Boats czy Biomed Lublin), pojawiły się Zakłady Mięsne Kania. Kurs serii KAN0318 spadł o 1,5 pkt proc., do 102 proc. W wynikach za pierwsze półrocze spółka zaraportowała wskaźnik długu netto do EBITDA powyżej 3,25x, co powoduje podwyższenie marży na obligacjach o 0,25 pkt proc. Pomimo spadku obecny YTM tej serii wynosi 5 proc., co plasuje serię nadal wśród stosunkowo wiarygodnych i bezpiecznych emitentów, jak Kruk czy Ghelamco.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wall Street odnotowuje wzrosty czwarty dzień z rzędu w nadziei na dalsze łagodzenie tonu Donalda Trumpa ws. polityki celnej, ignorując tym samym rozkład nastrojów konsumentów. Nadaq przewodzi wzrostom (+1,1%), S&P 500 zyskuje 0,4%, DJIA handluje na płasko, a stratę odnotowuje Russell 2000 (-0,45%).
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim skończyła się skromnymi zmianami najważniejszych indeksów.
Tydzień na warszawskiej giełdzie stał pod znakiem rekordów. Piątek WIG zamknął na niewielkim plusie, ale nadal był powyżej 100 tys. pkt.
Wczorajsza sesja na warszawskiej giełdzie przeszła do historii naszego rynku. WIG po raz pierwszy w historii przebił poziom 100 tys. pkt. Patrząc na początek piątkowych notowań można dojść do wniosku, że nasz rynek wcale nie zamierza się zatrzymywać w byczym rajdzie.
Na europejskim rynku widzieliśmy dzisiaj głównie wzrosty. Pozytywnemu sentymentowi przewodził szwajcarski SMI, który zyskał 0,9%. Niemiecki DAX zyskał dziś ok. 0,5%, francuski CAC40 0,3%, a relatywnie najsłabszy sentyment widać było na brytyjskiej giełdzie, która pozostała w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.
WIG20 jest bliski tegorocznych szczytów. Indeksy średnich i małych spółek już je w kwietniu pobiły. Polski rynek znów zachwyca.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas