Ankietę wśród 289 zarządzających światowymi funduszami o łącznych aktywach 753 mld dolarów Bank of America przeprowadził od 5 do 11 maja. Z odpowiedzi zarządzających wynika, że mają w swoich portfelach najwięcej akcji od pięciu miesięcy, ale także najwięcej (5,6 proc.) w tym roku gotówki. Zarządzający funduszami chętniej inwestują w akcje spółek technologicznych, zwiększając zaangażowanie do poziomów najwyższych od grudnia 2021 r., a także w spółki strefy euro i chińskie. Jednocześnie w światowych funduszach inwestycyjnych ograniczono ekspozycję na surowce oraz banki. Większość respondentów niedoważa akcje amerykańskie. Zarządzający spodziewali się też osłabienia dolara.
W samym kwietniu amerykański S&P 500 zwyżkował o 1,5 proc., natomiast skupiający spółki technologiczne Nasdaq kończył miesiąc w punkcie wyjścia. Od początku roku Nasdaq jest jednak ponad 18 proc. nad kreską, zaś S&P 500 zyskał 7,7 proc. Kurs eurodolara jest 1,7 proc. wyżej niż z końcem 2022 r., zaś w zeszłym miesiącu zwyżka EUR/USD sięgnęła 1,6 proc.
Około 65 proc. respondentów biorących udział w ankiecie BofA oczekuje słabszej kondycji amerykańskiej gospodarki i jest to najsłabszy odczyt w tym roku. Większość zarządzających wciąż stawia jednak na tzw. miękkie lądowanie.
Główne zmartwienia to możliwy kryzys kredytowy i utrzymująca się podwyższona inflacja. Najbardziej prawdopodobnego źródła kryzysu kredytowego upatruje się w nieruchomościach komercyjnych. Z kolei 71 proc. respondentów spodziewa się rozwiązania problemu limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych, nim administracji rządowej skończą się pieniądze. Na początku maja Janet Yellen, amerykańska sekretarz skarbu, ostrzegła, że może to nastąpić do 1 czerwca. paan